Volné ubytování
Korunou Vysočiny po EuroVelo 4
Bezmála osmdesát kilometrů Korunou Vysočiny můžete absolvovat po mezinárodní cyklotrase EuroVelo 4, jež vás provede napříč územím turistické oblasti od Vojnova Městce po hrad Pernštejn. Cestou toho uvidíte a zažijete tolik, že za jeden den to určitě nestihnete.
Prohlédnout si můžete třeba unikátní rašeliniště u největšího rybníka Vysočiny - Velkého Dářka, kde je i skvělé koupání. Relaxovat můžete také ve volnočasovém areálu Pilák u Žďáru nad Sázavou a ujít si nenechte Zelenou horu se Santiniho kostelem sv. Jana Nepomuckého, památkou UNESCO i Zámek Žďár vybudovaný na místě zrušeného cisterciáckého kláštera. Tamní interaktivní Muzeum nové generace přibližuje kulturní dědictví regionu.
Ve Žďáře jsou k vidění i další Santiniho počiny, neboť opat kláštera Václav Vejmluva architektu Janu Blažeji Santinimu Aichlovi v druhé dekádě 18. století zadával jeden projekt za druhým. Prvním byl žďárský Dolní hřbitov, později rozšířený a z výšky připomínající lidskou lebku. Santini vyprojektoval i statek Lyra, úpravu interiéru baziliky minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše v zámku a další objekty ve městě a okolí. Se zámkem se taktéž pojí legenda o upírovi, jímž byl neoblíbený správce Jan Alois Ulrich. Po smrti měl napadat lidi, tudíž jeho rakev byla otevřena, správci usekli hlavu a do úst nasypali mák s tím, že kolik zrnek máku, tolik let nebude strašit. Tělo poté zasypali vápnem a rakev zase zakopali, což dokládá záznam v jihlavské kronice.
Ze Žďáru cyklotrasa míří do novoměstské Vysočina Areny, známé mistrovstvími světa v biatlonu i Světovým pohárem horských kol, kde se v Cyklo Aréně Vysočina nabízí k vyžití singletracky, okruhy pro silniční kola i pumptracková dráha. Centrum Nového Města na Moravě vás nadchne památkami či expozicemi v Horáckém muzeu a Horácké galerii. Na dvorku muzea v sezoně uvidíte Mlejnek z Víru, soubor vyřezávaných postaviček rozpohybovaných proudem vody, a zajít můžete i do Strašidelného podzemí ve sklepě.
Zajímavá je rovněž Bystřice nad Pernštejnem, další z měst na trase. V létě návštěvníky láká koupaliště s přihřívanou vodou, zajímavostí je třeba Park miniatur se zmenšeninami šlechtických sídel či Centrum Eden v bývalém statku Mitrovských. Mimo akcí pro veřejnost nabízí zookoutek, expozice panského bydlení i využití obnovitelných zdrojů a horáckou vesničku. Na náměstí v Bystřici navštivte Městské muzeum s expozicemi živých ryb a uranové rudy, jež se v okolí dobývala do roku 2017. Zejména fajnšmekry zaujme depozit Muzea veterán TATRA klub v bývalém lihovaru s nablýskanými automobilovými veterány.
Cesta poté míří do vírského údolí s řekou Svratkou. Lákadlem Víru jsou v létě ferraty – zajištěné cesty po skalách nad údolím slibující ojedinělé výhledy. Pod hrází přehrady ožívá bývalá vírská továrna Rotter. V areálu jsou postupně uváděny do provozu půjčovna sportovních potřeb, infocentrum, restaurace, hostel a mnoho dalšího. Okolní kopce jsou zase jedinečným terénem pro cyklistické traily.
Z Víru vás už cesta povede k pohádkovému hradu Pernštejn. Ten mají v oblibě turisté i filmaři a přídomek nedobytný získal díky úspěšné obraně posádky při pokusu švédských vojsk sídlo v roce 1645 dobýt. Za prohlídku stojí také obnovená Vrchnostenská zahrada či naučné stezky v okolí hradu. Skutečně ojedinělý je stříbrný poklad uložený v nedvědickém turistickém informačním centru. Skládá se z několika stovek stříbrných mincí nalezených u nedalekého Dolního Čepí. Patrně šlo o válečnou kořist, kterou tam v době obléhání Pernštejna Švédy někdo zakopal, avšak už nevyzvedl, takže mince poté přečkaly v zemi téměř pět století.