Nad vyrovnávací přehradou pod Vírem vystupuje do výšin zřícenina středověkého hradu Pyšolec, který svým rozlehlým palácem, věžemi a mohutnými hradbami dává tušit o své kdysi významné roli. Obehnán třemi hlubokými příkopy sloužil Pyšolec po dobu své existence …
Nad vyrovnávací přehradou pod Vírem vystupuje do výšin zřícenina středověkého hradu Pyšolec, který svým rozlehlým palácem, věžemi a mohutnými hradbami dává tušit o své kdysi významné roli. Obehnán třemi hlubokými příkopy sloužil Pyšolec po dobu své existence jako klíčový hrad zubštejnského panství. Avšak jeho sláva byla jen dočasná, neboť v 15. století se zde odehrály události, které znamenaly konec tohoto sídla.
Když se v té době posádka hradu dala na loupežné činy, byl jejich hlavním spojencem v podpoře těchto nekalých praktik Vilém z Pernštejna. Obratný vojevůdce využíval hrad jako svou pevnost a ochranu pro loupeživé aktivity. Nicméně, jak se říká, zlo se často obrací proti zlu, a tak přišel čas, kdy mocnému Pernštejnovi bylo zaplaceno stejnou mincí.
Války mezi Jiřím z Poděbrad a Matyášem Uherským zasáhly i Pyšolec a zřícenina se stala dějištěm posledního boje. Obránci hradu, přestože byli v nevýhodě, dokázali zachránit alespoň dvě vzácné památky, které jim byly drahé a které symbolizovaly důležité hodnoty. První z nich byl zlatý kalich, svatý symbol víry a náboženského vyznání. Druhým artefaktem byl zlatý meč, který představoval moc a sílu.
Obránci hradu však tušili, že by tyto vzácné artefakty mohly padnout do rukou nepřátel a být zneuctěny. Proto se rozhodli tyto cennosti zakopat na tajném místě někde v blízkosti hradu. Od té doby se stovky lidí snažily najít toto tajemné místo, kopali a prohledávali každý kousek Pyšolce, avšak zatím bezúspěšně. Ztracený kalich a meč zůstávají skryté v tajemství zříceniny.
Pyšolec dodnes přitahuje dobrodruhy, amatérské archeology a nadšence, kteří doufají, že jednoho dne odhalí skryté poklady. Mnozí věří, že tyto artefakty by mohly nést nejen velkou historickou hodnotu, ale také záhadnou moc.
Pyšolec však stále svou záhadu uchovává. Zbývá jen doufat, že jednoho dne se odhalí tajemství ztracených symbolů a přinesou nové světlo do historie tohoto zapomenutého hradu. Možná právě tam, ve skrytých koutech Pyšolce, čeká na své objevení dědictví minulosti, které nám může přinést vzrušující příběh a nevídaný poklad.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...