Volné ubytování
Gravel kolem hvězdy Vysočiny - 56 km
Délka: 56 km
Převýšení: 811 m
Užít si příjemný den v sedle gravelbiku a poznat přitom krásy přírody a zajímavá místa? V Koruně Vysočiny to není problém. Vydejte se na šestapadesátikilometrovou trasu, kdy navíc zdoláte převýšení 811 metrů, která vás provede nejzajímavějšími místy Žďárska. Na výlet si vyhraďte dostatek času, ideálně celý den, protože zajímavostí, přírodních, historických či technických památek i možností občerstvení najdete cestou měrou vrchovatou.
Z novoměstské Vysočina Areny, známého dějiště světového poháru horských kol, nejdříve vyrazte po cyklotrase č. 103 do středu Nového Města na Moravě. Po prohlídce historického centra, které je současně městskou památkovou zónou, pokračujte přes osadu Petrovice směrem k obci Jámy, nad níž se tyčí vrch Vejdoch. Nezalesněný vrchol nabízí ojedinělý kruhový výhled do okolí, je odtud možné rozeznat dvě vysočinská města a dvacet vsí a s dalekohledem dokonce dvaačtyřicet. Vejdoch byl ostatně díky své strategické poloze zajímavý i pro armádu za prusko-rakouské války v roce 1866, kdy na něm byla vojenská pozorovatelna. Dnes na jeho vrcholu mimo dvou lip stojí ještě pískovcový Strom života, k němuž od úpatí kopce míří Cesta života s deseti zastaveními.
Až se dostatečně pokocháte vyhlídkou, pusťte se dál po polních cestách přes Vatín k soustavě Vetelských rybníků, dalšímu kousku zachované přírody. Malebné rybníčky jsou díky výskytu chráněných druhů obojživelníků zahrnuty do soustavy NATURA 2000. Další zastávkou je Nové Veselí, jemuž dominuje barokní kostel sv. Václava. Městečko se rozkládá u rozlehlého Veselského rybníka, jehož břeh lemuje naučná stezka zaměřená na flóru, faunu a přírodní i historické zajímavosti. V jeho okolí žije velké množství ptactva a na opačném břehu se nachází volně přístupná krytá pozorovatelna.
Kolem o něco menšího Matějovského rybníka a přes vesnici Matějov trasa zamíří k obci Rosička. Nad ní se už více než dvacet let tyčí telekomunikační věž upravená jako rozhledna Rosička. Po vystoupání 140 točitých schodů na vyhlídkovou plošinu se vám naskytne pohled na značnou část Vysočiny. Z Rosičky pak pokračujte přes Českou Mez k historickému Šlakhamru v Hamrech nad Sázavou. Tato technická památka, dnes v péči Technického muzea v Brně, byla kdysi hamrem, zařízením na zpracování železné rudy, přičemž tradiční hamernictví se v oblasti udrželo až do 17. století. Na vodním náhonu bývalého hamru pak vznikl mlýn na obilí, kde se mlelo až do druhé světové války. Dnes je tam k vidění muzejní expozice, jejíž součástí je také vodním kolem poháněné hamerské kladivo s příslušenstvím. Několikrát do roka se ve Šlakhamru rovněž konají akce pro veřejnost, při nichž nikdy nechybí kováři předvádějící návštěvníkům svoje řemeslo.
Nedaleko Šlakhamru nad řekou Sázavou si prohlédněte unikátní skalní útvar Rozštípená skála, kdy turistická značka vede přímo přes úzkou skalní rozsedlinu, a na louce na opačném říčním břehu uvidíte monumentální hlavu mamuta – další z obřích betonových soch žďárského výtvarníka Michala Olšiaka. Při další cestě se po projetí osady Šlakhamry dostanete až na „Konec světa". Takto místní označili historickou hranici mezi Čechami a Moravou, kterou už čtyři desítky let hlídá hraničář ve strážní budce. Od „celníka“ vás čeká stoupání na Peperek, vrch se skalisky, kde se ve středověku nacházely stříbrné doly a je spjatý s řadou pověstí.
Poté trasa pokračuje k malebnému lesnímu jezírku Vápenice obklopenému stromy. Podle nejznámější pověsti vzniklo ze slz dívky, která si nemohla vzít svého milého, a nakonec v něm oba milenci našli smrt. Skutečnost je méně prozaická, neboť se jedná o zatopený vápencový lom, kde těžba skončila před více než stoletím. Podle průzkumu potápěčů je jezírko hluboké třináct metrů a jeho dno pokrývá silná vrstva bahna. Ve 30. letech 20. století se se značným přispěním tisku začaly šířit legendy o obřích rybách obludných tvarů, které ve vodách Vápenice žijí, tudíž se z místa dočasně stala tuzemská obdoba skotského jezera Loch Ness. Ale ani Vápenice nikdy žádnou příšeru nevydala.
Vrcholem cyklovýletu je návštěva areálu zámku ve Žďáře nad Sázavou, který vznikl na místě bývalého cisterciáckého kláštera. Prohlédněte si tamní baziliku minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše, jejíž jádro kdysi bývalo konventním kostelem, středověké sádky či interaktivní Muzeum nové generace přibližující cisterciácký odkaz. Největším architektonickým skvostem oblasti je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře nad zámkem – vrcholné dílo architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla ve stylu barokní gotiky.
Závěrečná část trasy vás pak přes Vysoké a Lhotku zavede zpět do Vysočina Areny.