Rodina Brady z Nového Města na Moravě má pohnutý příběh spojený s obdobím druhé světové války a holocaustu. Hlavní postavou je Jiří Brady, který se narodil v roce 1928 a prožil hrůzy Terezína a Osvětimi. Po válce se přestěhoval do Kanady, kde se stal úspěšným …
Rodina Brady z Nového Města na Moravě má pohnutý příběh spojený s obdobím druhé světové války a holocaustu. Hlavní postavou je Jiří Brady, který se narodil v roce 1928 a prožil hrůzy Terezína a Osvětimi. Po válce se přestěhoval do Kanady, kde se stal úspěšným podnikatelem a aktivně se věnoval přednáškám o holocaustu. Jiří Brady byl oceněn několika významnými cenami, včetně Order of Ontario a medaile Queen Elizabeth II Diamond Jubilee Medal.
Rodina Bradyových byla známá ve svém městě, kde Karel Brady provozoval obchod a aktivně se zapojoval do společenského života. Tragický osud rodiny začal, když byla matka Jiřího a jeho sestry Hany, Markéta Bradyová, zatčena gestapem za pomoc belgickému odboji. Později byli zatčeni i další členové rodiny a deportováni do koncentračních táborů. Jiří Brady jako jediný z rodiny přežil holocaust.
Jeho sestra Hana Bradyová se stala známou díky knize "Hanin kufřík", která byla přeložena do 35 jazyků a inspirovala také divadelní hru. tTragický osud malé Hany se stal celosvětově známý po vydání bestselleru Hanin kufřík, když její kufřík a příběh objevila ředitelka tokijského Střediska pro vzdělávání o holocaustu Fumiko Išioka. Tento příběh se stal symbolem nevinnosti a tragédie dětí postižených holocaustem.
V Novém Městě na Moravě byla na počest rodiny Bradyových pojmenována ulice. Tento akt je nejen připomínkou tragického osudu rodiny, ale také oslavou života a odkazu Jiřího Bradyho, který svůj život věnoval pomoci druhým a svědčení o hrůzách holocaustu.
Novoměstská rodina Bradyových zahynula za druhé světové války v osvětimském vyhlazovacím táboře a Z rodiny jako jediný válku přežil dívčin o tři roky starší bratr Jiří, který z republiky odešel v roce 1949 a později žil a podnikal v kanadském Torontu. Do Nového Města se později vracel, zemřel v Kanadě v lednu 2019 ve věku nedožitých 91 let, přičemž v Novém Městě byla po této rodině pojmenována jedna z ulic.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...