Volné ubytování
Gravel na vrchol Žďárských vrchů - 40 km
Délka: 40 km
Převýšení: 660 m
Čtyřicet kilometrů dlouhá trasa vhodná pro gravelová či horská kola začíná v novoměstské Vysočina Areně. Nejdříve zamíří k nedalekému rybníku Koupaliště, v letní sezoně vyhledávanému ke koupání, pak stoupá lesem Ochoza, který je protkaný i singletrackovými trasami Cyklo arény Vysočina. Nabízejí pět stupňů obtížnosti a trať podle svého gusta si vyberou jak děti či začátečníci, tak zkušení jezdci vyznávající prudké sjezdy nebo skoky.
Trasa vyjížďky vystoupá až k dvěma nejvýše položeným vysočinským rybníkům, také ty v létě lákají k osvěžení svoji čistou vodou, jejíž kvalitu v hlavní sezoně pravidelně kontrolují hygienici. Romantický Sykovec je obklopený lesy a na břehu Medlova se rozkládají dvě části pozoruhodného Hotelu Medlov. Na 90 let starou prvorepublikovou funkcionalistickou budovu navazuje půl století starý objekt v takzvaném bruselském stylu. Hotelová restaurace slouží jak ubytovaným hostům, tak ostatním návštěvníkům a volně přístupný je i okolní park s pohádkovou cestou nebo lanovým parkem pro děti.
Trasa kopírující žlutou turistickou značku pokračuje do Kadova. Malá obec s významnou železářskou minulostí je vyhlášená také speciálním bylinným likérem Kadovánek, který už více jak třicet let nabízejí v tamní hospodě U Janečků. Zelená značka pak zamíří do nitra Žďárských vrchů – kopců porostlých lesy, z nichž na některých místech vykukují skalní vrcholy a pod nimi jsou roztroušené osady s obílenými horáckými chalupami či roubenkami. Nenechte si ujít ani občerstvení U Kolouška nedaleko horolezci vyhledávané Drátenické skály, kde produkují další ze speciálních „vánků“ - v tomto případě jde o likér Drátovánek, a také unikátní vyhlídky na zvlněnou krajinu s lesy, loukami a poli rozčleněnými remízky.
Trasa pokračuje ve směru k Milovskému rybníku, kde se v létě rovněž nabízí skvělé koupání. Přes lesy objedete Devět skal, se svojí výškou 836 metrů nad mořem nejvyšší vrchol Žďárských vrchů a po o metr vyšší Javořici v Jihlavských vrších druhý nejvyšší bod Českomoravské vrchoviny. Cesta poté klesne na parkoviště pod Lisovskou skálou, po silnici pokračuje k Rumpoltovu rybníku s odpočívadly, aby vás po lesních cestách zavedla až do těsné blízkosti Stříbrné studánky, místu, kde byla v roce 1970 tehdejším prezidentem Ludvíkem Svobodou vyhlášena CHKO Žďárské vrchy.
Kolem unikátního pralesa na Žákově hoře, který je chráněný už bezmála sto let, se lesem dostanete až pod Fryšavský kopec. Než zamíříte na vrchol, udělejte si krátkou zajížďku k prameni řeky Svratky. Jde o rašelinnou tůňku skrytou v houštině kousek od cesty a voda odtud vyvěrající po 174 kilometrech ukončí svoji pouť u Novomlýnských nádrží, kde se Svratka vlévá do Dyje. Fryšavský kopec, kde stojí památník partyzánské brigády Mistra Jana Husa, jež v okolí operovala v době II. světové války, nabízí také repliku v zemi částečně zahloubeného partyzánského bunkru a je současně jedním ze sedmnácti osmistovkových vrcholů Žďárských vrchů.
Lesní cesta vás poté povede pod Brožovou skalkou představující tři dvacet metrů vysoké rulové skalní bloky s proudem balvanů a sutí na úpatí až do Třech Studní. Malebná vesnička se oblíbenou rekreační oblastí s čistým rybníkem Sykovec stala na počátku 20. století, jezdili tam na „letní byt“ především lidé z Brna či Prahy, často z uměleckých kruhů. Dnes si tam můžete prohlédnout kupříkladu miniaturní náměstí Evropské unie, které bylo vyhlášeno v roce 2004 coby tehdy ‚nejmenší náměstí světa‘. Pozornost zejména děti poutají další dvě z četných betonových soch žďárského výtvarníka Michala Olšiaka. Jde o hejkala Pepina stojícího u penzionu Zátiší a třímetrové Káně v areálu hotelu Horník. Cestou do nedalekých Vlachovic vás čeká poslední stoupání na trase, odtud je to přes les Ochoza až do Vysočina Areny jen z kopce.