Volné ubytování
Horolezectví na skalách Žďárských vrchů
Žďárské vrchy, součást malebné Českomoravské vrchoviny, nabízejí jedinečné horolezecké terény, které přitahují milovníky vertikálních dobrodružství z celé republiky. Rulové skalní útvary tyčící se na hřebenech poskytují rozmanité horolezecké vyžití pro začátečníky i zkušené lezce.
Historie a význam
Horolezecký potenciál zdejších skal byl objeven po roce 1940. Za propagaci a rozvoj horolezectví v této oblasti vděčíme především Aleši Zavadilovi, učiteli z Nového Města na Moravě, který se stal průkopníkem tohoto sportu ve Žďárských vrších.
Dostupné lezecké lokality
Vzhledem k tomu, že se většina lezeckých terénů nachází v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, je horolezectví zde regulováno dohodou mezi Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR a místními oddíly Českého horolezeckého svazu. Mezi nejvyhledávanější lokality patří především Drátník a Čtyři palice, které nabízejí pestrou škálu lezeckých cest. Bez omezení je možné lézt také na Vávrově skalce, Rozštípené skále a na vybraných útvarech Devíti skal, Malínské skály a Milovských Perníček.
V zájmu ochrany hnízdícího ptactva platí sezónní omezení lezení na některých stěnách – týká se to částí Pasecké skály, Bílé skály, Ostré skalky, Uhlíře, Zkamenělého zámku, Pivovaru, Rybenských Perniček, Štarkova a Tisůvky. Na ostatních skalních útvarech v CHKO je horolezecká činnost zcela zakázána, což přispívá k zachování jedinečného přírodního bohatství této oblasti.
Jedním z diskutovaných témat v komunitě horolezců je používání magnezia. Tato pomůcka, sloužící k vysušení prstů a zlepšení úchopu při náročnějších cestách, není na skalách Žďárských vrchů povolena. Důvodem je ochrana přírodního prostředí, neboť i přes tvrzení o jeho neškodnosti magnezium prokazatelně mění chemické složení skal a při nadměrném používání vizuálně znečišťuje skalní útvary.
Před návštěvou doporučujeme všem nadšencům horolezení ověřit si aktuální informace o přístupnosti jednotlivých lokalit a seznámit se s pravidly lezení v této chráněné krajinné oblasti. Respektováním těchto zásad přispějeme k zachování krásné přírody Žďárských vrchů pro budoucí generace lezců i běžných návštěvníků
Informace o lezeckých stěnách, trasách a omezeních naleznete zde: https://www.horosvaz.cz/skaly-oblast-48/