Během čtyř dnů na Vysočině budete mít příležitost prozkoumat různé cyklovýlety venkovem, které vás zavedou do srdce přírody. Koruna Vysočiny nabízí širokou síť cyklotras, které vedou přes malebné kopce, údolí a lesy. Zároveň si můžete vychutnat výhledy na …
Během čtyř dnů na Vysočině budete mít příležitost prozkoumat různé cyklovýlety venkovem, které vás zavedou do srdce přírody. Koruna Vysočiny nabízí širokou síť cyklotras, které vedou přes malebné kopce, údolí a lesy. Zároveň si můžete vychutnat výhledy na zelené pastviny, rybníky a historické budovy, které dotvářejí atmosféru tohoto kouzelného místa.
Čtvrtý den vám doporučíme zaparkovat přímo na parkovišti u hráze Velkého Dářka, kam se následně zase vrátíte. Moře Vysočiny je oblíbeným rekreačním centrem a nabízí ideální místo pro start výletů do venkovské části Žďárských vrchů.
Od hráze se vydejte po cyklotrase EV4 přes unikátní Dářská rašeliniště. Jedná se o nejzachovalejší přírodní oblast celé Vysočiny. Ukrývá cenné rašelinné ekosystémy, které jsou domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Tyto přírodní stánky jsou charakteristické blatkovými bory a rašelinnými smrčinami.
V malebné horácké vesničce Radostín se napojíte na cyklotrasu č. 16, která vás provede okolo pramene Doubravy až do Vepřové. Tady přejedete silnici a pokračujete do Velké Losenice, Pořežína a Nových Dvorů, až se dostanete do údolí řeky Sázavy. Kolem Červeného mlýna vystoupáte do Bukové, kde objevíte unikátní Bukové arboretum, které je jediné svého druhu na světě. Obsahuje 40 různých kultivarů buku lesního. Jeho vznik byl inspirován názvem obce Buková a touhou vytvořit obecní park.
U kostela svatého Mikuláše v Nížkově stojí kostnice z roku 1709, která skrývá kosti přibližně 8000 osob, čímž se řadí mezi největší na Vysočině. Po mnoho let se věřilo, že kosterní pozůstatky pocházejí z období tereziánských válek v 18. století. Nedávné výzkumy však ukázaly, že některé kosti jsou mnohem starší, datují se do 13. století.
Z Nížkova se vydáte na kopec Rosička, na kterém stojí stejnojmenná rozhledna, která byla postavena v roce 2001 jako telekomunikační věž a měří 42 metrů. Na vyhlídkový ochoz se dostanete do výšky 24 metrů po zdolání 140 schodů. Odměnou vám bude výhled na velkou část Žďárska, Jihlavska a Havlíčkobrodska.
Následně se napojíte na Sázavský vycházkový okruh, který vás zavede do Sázavy. Projedete okolo cyklostezky vedoucí po zrušené železniční trati a u řeky Sázavy si můžete udělat krátkou odbočku. Objevíte dokonale ukrytý kamenný most přes řeku Sázavu, který byl postaven po roce 1714, kdy povodeň z protržených hrází Dářka a dalších rybníků zničila nejen zdejší mosty, ale i všechny budovy v blízkosti řeky.
Budete se držet značené cyklotrasy č. 19 a na konci Sázavy se napojíte na zrušenou železniční trať, která se klikatí okolo Sázavy. Dovede vás až ke skutečnému unikátu. Historie Šlakhamru sahá do doby, kdy zde cisterciácký řád zakládal hospodářské provozy spojené se žďárským klášterem. Jedním z nich byla i mechanická kovárna, která se zabývala zpracováním železné rudy. Tento provoz se v údolí Sázavy udržel až do 17. století. Technické muzeum v Brně zde otevřelo expozici věnovanou hamernictví, dřevařství a bydlení posledních majitelů. Klíčovým prvkem expozice je plně funkční hamerské zařízení.
Jednou z nezapomenutelných zastávek bude malebné jezírko Vápenices průzračně čistou vodou, které je skryté uprostřed lesů. O jezírku se můžete dočíst v pověstech, ale pokud byste nechtěli věřit tomu, že jej svými slzami naplnila nešťastná láska, dozvíte se, že Vápenice je pozůstatek po dobývání vápence, který se používal při tavbě železa.
Výlet pokračuje k Pilské nádrži, kde navštívíte bývalý mlýn. Talský mlýn se původně nazýval Pilský a byl v majetku žďárského cisterciáckého kláštera. Už v 18. století v něm hospodařili mlynáři Tálští. Dnes tu najdete vyhlášenou restauraci. Ochutnáte zde to nejlepší z našeho okolí, čerstvé hovězí a jehněčí, zvěřinu z blízkých lesů, sezonní zeleninu, bylinky a další lokální suroviny, ze kterých je pro vás radost vařit.
Od Piláku se po cyklotrase budete vracet přes Polničku zpátky k Velkému Dářku, kde cyklovýlet začal.
Všechny výlety venkovem naleznete zde. Foto: Koruna Vysočiny, Roman Šulc, TMB
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...