Pokud máte tři dny a chcete zažít pravý venkov na Vysočině, připravili jsme pro vás plány na cyklovýlety, které vám představí to nejkrásnější a přinesou ochutnávky toho nejlepšího, co Koruna Vysočiny nabízí.
Pokud máte tři dny a chcete zažít pravý venkov na Vysočině, připravili jsme pro vás plány na cyklovýlety, které vám představí to nejkrásnější a přinesou ochutnávky toho nejlepšího, co Koruna Vysočiny nabízí.
Třetí den vám doporučíme zaparkovat přímo v malebném Jimramově, kam se následně zase vrátíte. Jimramov je skutečnou perlou horního toku Svratky, určitě si najděte chvilku a prozkoumejte celé centrum, které je chráněno jako městská památková zóna.
První zastávku si udělejte v Síni rodáků, kterou naleznete v budově bývalé školy. Tato budova nyní hostí několik expozic. První z nich je Síň rodáků Jimramovska, která je věnována Broučkům od Jana Karafiáta a dalším rodákům Jimramova, jako jsou Alois a Vilém Mrštíkovi, Karel Slavíček a jiní. Další expozicí je Život na Vysočině, kde se dozvíte o původních řemeslech a životě na Českomoravské vrchovině.
Z Jimramova vás vyvede cyklotrasa 4344, která míří přes Jimramovské Pavlovice s památnou lípou, Míchov a Lísek, který poznáme už z dálky díky empírovému kostelu sv. Mikuláše. U Skalského Dvora, kde se v létě můžeme vykoupat, se napojíme na na cyklotrasu EV4, která nás dovede až do Bystřice nad Pernštejnem.
V EDEN centru si vyzkoušíte život našich předků v horácké vesnici a ponoříte se do tradičních řemesel. Každá ze sedmi chaloupek je věnovaná jinému řemeslu, a tak se můžete stát tkalcem, hrnčířem nebo truhlářem. Na dvorku si prohlédnete babiččinu zahrádku s domácími zvířátky. Na zvířecí farmě se setkáte s dalšími zvířátky a děti se dozví něco o jejich životě. Těšit se můžete také na jezdecký areál, který dokresluje klasický obraz minulosti.
Na bystřickém náměstí můžete zavítat i do Městského muzea, které vám podá nejenom svědectví o osídlování regionu, ale také vám představí etnografické sbírky či expozici starých řemesel. Navíc zde najdete i turistické informační centrum, kde si můžete koupit Bystřickou aronii, což je originální lihovina, kterou vyrábí místní společnost Sagras. V její chuti je vyváženě skloubena ovocná chuť černých jeřabin s vůní a nasládlostí podzimu na Vysočině.
Cyklotrasa 5180 vás přivede k nejkrásnějšímu venkovskému kostelíčku Vysočiny. Kostel sv. Michaela Archanděla ve Vítochově je jednou z nejstarších památek na Bystřicku. Podle legendy byl postaven na popud sv. Metoděje, který ho měl osobně vysvětit. Kostelík je převážně raně gotický jednolodní z 1. pol. 13. století.
Další zastávkou na cyklotrase bude zřícenina hradu Dalečín, kterou naleznete na malé vyvýšenině obklopené řekou Svratkou. Hrad vznikl v polovině 14. století, od roku 1519 je však uváděn jako opuštěný. Dodnes se dochovala mohutná třípatrová obvodová zeď s dobře viditelnými okny a střílnami. Kromě toho jsou zachovány také pozůstatky věže a hradeb. V Dalečíně můžete zaskočit na jídlo do restaurace Dittáč nebo si ještě udělat odbočku po křížové cestě ke kostelu sv. Jakuba.
Od řeky pak začnete stoupat po silničce a dostanete se až do krásného Ubušínku. Vesnická památková zóna Ubušínek vás přenese do jiného světa. Okolní krajina je nádherná, nebe se zdá být nadohled a jedinečná atmosféra je vytvořena místní lidovou architekturou. Obec byla v roce 1995 prohlášena památkovou zónou, celkem v ní najdete 7 chráněných objektů, z nichž některé jsou větší usedlosti se čtyřbokým nebo trojbokým uspořádáním, zatímco jiné jsou menšími chalupami se dvorem.
Poslední zastávkou budou Trhonice, kde objevíte Trhonický mlýn, který pochází ze 16. století a je vzácnou historickou památkou. Bez rybníka a s menšími nároky na vodu byl schopen fungovat díky vodní energii z Hraničního potoka. Zrekonstruovaný mlýn je možné navštívit, ale je nutné si telefonicky objednat prohlídku.
Silnička vás dovede zase zpátky do Jimramova, kde výlet začal. A jako odměnu si můžete dát něco dobrého v Kavárně Kovářova Kobyla, kde na nás dýchne starosvětská atmosféra.
Všechny výlety venkovem naleznete zde. Foto: Koruna Vysočiny, Roman Šulc, Vladimír Kunc
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...