Novoměstská krajina je ideálním místem pro běžecké lyžování s bohatou historií této sportovní disciplíny.
V roce 1890 se zde začal lyžovat díky fryšavskému revírníkovi Rudolfu Gabessamovi, který inspiroval další místní řemeslníky k výrobě lyží. …
Novoměstská krajina je ideálním místem pro běžecké lyžování s bohatou historií této sportovní disciplíny.
V roce 1890 se zde začal lyžovat díky fryšavskému revírníkovi Rudolfu Gabessamovi, který inspiroval další místní řemeslníky k výrobě lyží. O 20 let později vznikl Sportovní klub, jeden z prvních lyžařských klubů v celé Monarchii. První veřejné lyžařské závody se konaly v roce 1910, kdy se jich zúčastnilo 19 závodníků včetně jedné ženy, Marie Gregorové. Postupně se rozšiřovaly o další kategorie, včetně závodu štafet.
Novoměstský lyžařský klub zval do oblasti nejlepší instruktory, jako například Bohumila Hanče, nejlepšího českého lyžaře té doby. Postupně se stavěly nové skokanské můstky, z nichž nejznámější je můstek u Jelínkova mlýna, který v roce 1963 nahradil původní sněhový můstek. Zlatá lyže, putovní trofej pro sdružený závod o běh a skok, byla trvale získána Bohumilem Kosourem, pětinásobným vítězem závodu.
Po záboru českého pohraničí v roce 1939 se Novoměstsko stalo největším lyžařským centrem v Protektorátu Čechy a Morava. Závod Zlatá lyže se v roce 1973 dostal do kalendáře mezinárodních závodů FIS a v roce 1981 se zde konal Světový pohár. V novém tisíciletí se do popředí dostává biatlon, a to díky areálu Vysočina Arena, který je vybaven nejmodernější technologií a hostil již Mistrovství světa v biatlonu v roce 2013.
V současnosti se Novoměstsko řadí mezi nejlepší destinace pro zimní sporty v České republice. Kromě běžeckého lyžování a biatlonu nabízí region i další aktivity, jako je horská cyklistika a turistika. V roce 2022 byla zřízena naučná stezka k příležitosti Roku lyžařů.
Zastavení naučné stezky
1. Ať to frčí!
Stezka začíná na Vratislavově náměstí, kde kdysi startovaly lyžařské závody. V Horáckém muzeu najdete expozici věnovanou historii lyžování.
2. Lyžařští závodníci Němečtí
Na Palackého náměstí se nachází rodný dům bratrů Německých. Z jedenácti sourozenců dosáhli největších úspěchů účastníci zimních olympijských her bratři Otakar a Josef.
3. Harusův kopec a Šibenice
Významná kapitola v lyžařské historii Novoměstska – na těchto kopcích vyrostl první dřevěný můstek a oblíbená turistická chata. Dnes je zde sjezdovka a můstky pro skoky na lyžích.
4. Vysočina Arena
Centrem lyžování je od 70. let areál, který postupně vznikal v okolí hotelu Ski navrženém architektem Janem Krumlem.
5. Lyžařská historie chaty Mercedes
Skautská chata z roku 1939, kterou ozdobil sgrafity novoměstský grafik a lyžař prof. Jiří Šebek, byla ve své historii svědkem mnoha lyžařských událostí – tréninků, závodů a setkávání.
6. Slavní lyžaři na katolickém hřbitově
Slavní lyžaři Novoměstska a jejich pozoruhodné životní příběhy.
7. Sportovní škola mládeže
Speciální sportovní třídy pro mladé talenty mají v Novém Městě tradici už od poválečných let.
8. Rozvoj lyžařské turistiky
Od roku 1910 jezdil na novoměstské nádraží speciální zimní lyžařský sportovní vlak. Byl vypravován v neděli a ve svátek o půl šesté ráno z Brna. Výletníci se mohli občerstvit a ubytovat naproti v hotelu Gregor (od roku 1989 Hotel Artis).
9. Rodina Slonkova a výroba lyží na Novoměstsku
Sgrafito lyžaře na domě č. p. 211 připomíná slavnou historii rodiny Slonkových – prvních a nejvýznamnějších výrobců lyží v Novém Městě a majitelů dnešního sportovního obchodu a lyžařského minimuzea.
10. Lyžařské můstky v Novém Městě
Dnes málokdo ví, že kromě skokanského můstku na Šibenici stávaly sněhové, dřevěné i ocelové můstky také zde v Oboře, ale také u škrobáren nebo na Bělisku.
Letáky ke stezce jsou k dostání v Horáckém muzeu na pokladně Informačního centra Nové Město na Moravě.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...