Cyklotrasa značená číslem 5061 nás provede místy v regionu, kde zanechal stopu významný architekt Jan Blažej Santini Aichel.
Začínáme u panské hospody ve Vojnově Městci (některé zdroje uvádí, že byl autorem právě Santini) z doby kolem roku 1740. …
Cyklotrasa značená číslem 5061 nás provede místy v regionu, kde zanechal stopu významný architekt Jan Blažej Santini Aichel.
Začínáme u panské hospody ve Vojnově Městci (některé zdroje uvádí, že byl autorem právě Santini) z doby kolem roku 1740. Po silnici, která vede za Radostínem převážně lesem, dojedeme do Vepřové a přes Račín a Polničku pak k Pilské nádrži.
Cyklostezka podél nádrže nás zavede až do Žďáru nad Sázavou k areálu zámku, kde je Santini podepsaný na vnitřních úpravách baziliky Nanebevzetí P. Marie a sv. Mikuláše, konírnách, budově prelatury, ale také na nedalekém Dolním hřbitově a hospodářském dvoru Lyra. Největší chloubou je ale bezpochyby Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, zapsaný v roce 1994 na seznam památek UNESCO. Přes centrum města Žďáru pojedem kolem dalšího architektova díla, jedná se o kostel Nejsvětější Trojice.
Naše trasa povede ze Žďáru přes obec Jámy a odtud do Obyčtova, kde se zastavíme u kostela Navštívení Panny Marie s půdorysem želvy.
Nedaleký Ostrov nad Oslavou je pak místem, kde najdeme dnes už bohužel nefunkční zájezdní panský hostinec. Půdorys hostince znázorňoval písmeno W jako monogram opata Václava Vejmluvy.
Z Ostrova zamíříme přes Bohdalec a Radešín do Bobrové ke kostelu sv. Petra a Pavla, který byl vybudován na místě starého pozdně románského kostela. Santini ponechal původní západní věž, k ní přilehlou obdélnou loď využil jako nové kněžiště a v místě zbořeného starého kněžiště vystavěl prostornou loď. Touto kombinací dostal kostel opačnou orientaci, než bývá obvyklé.
Po cestě z Bobrové do Zvole potkáme i velmi drobnou stavbu, která je také dílem toho mistra. Jedná se o boží muka na konci Bobrové.
Poslední zastávkou po cestě je Zvole a kostel sv. Václava. Kostel má půdorys řeckého kříže a nad kopulí je lucerna se zastřešením ve tvaru svatováclavské knížecí koruny. Na kostel navazuje osmiboká hřbitovní zeď, obklopující místní hřbitov.
Do cíle cyklotrasy, Bystřice nad Pernštejnem, je to odtud už jen necelých deset kilometrů.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...