Volné ubytování
Za svařákem k Vápenici - 8 km
Příroda okolo Žďáru nad Sázavou byla po staletí formována člověkem. Pojďte se vydat po dávných stopách mnichů, kteří kráčeli před Vámi krajinou kolem Žďáru nad Sázavou. Podíleli se na vzniku krajiny, které dnes říkáme evropská krajina – po tisíciletí obhospodařovaná krajina, prodchnutá dlouholetou kulturou i duchovním působením. Krajina, ve které se střídají pole, louky, lesy, cesty, remízky, rybníky.
Výlet začneme v příměstské rekreační oblasti Pilák, odkud se vydáme přes hráz vodní nádrže Pilská, která byla dříve jen rybníkem na horním toku Sázavy. Zelená turistická značka nás zavede po břehu vodní nádrže až do hustých lesů Žďárských vrchů.
Projdeme se okolo studánky Salvátorka a zamíříme až pod Adamův kopec. Tady odbočíme vlevo a cesta nás dovede až k lesnímu jezírku Vápenice. Romantické jezírko, vzniklo zatopením vápencového lomu. Ten byl uzavřen v roce 1908, ale první zmínka o této lokalitě je již z roku 1562 a proto se předpokládá, že se zde těžil mramor pro žďárský cisterciácký klášter.
Od Vápenice se vydáme po modré turistické značce okolo rybníku Mikšovec až na krásnou vyhlídku U Mamlase. Právě na tomto místě byla postavena první socha Michala Olšiaka - Mamlas. Jedná se o oblíbený vycházkový cíl řady žďáráků, kteří sem míří za krásným výhledem na město Žďár a na Zelenou horu.
Další naše kroky povedou kolem Starého dvora a hospodářského statku Lyra, který je dílem slavného architekta Santiniho k Zámku Žďár nad Sázavou, kde se v Zámecké kavárně zahřejeme oblíbeným nápojem z červeného vína a koření - svařák totiž na zámku umí exkluzivní.
Zpátky na Pilskou nádrž se dostanete po cyklostezce kolem Dolního hřbitova a památné lípy.
Líbí se vám výlety za svařákem? Další naleznete zde.