Sedmý den cyklovýletů venkovem Vysočiny budete mít příležitost prozkoumat nekonečné lesy v nejvyšších částech Žďárských vrchů a poznáte sklářskou historii, která utvářela kouzelné vesničky. Připravte se na dokonalou dovolenou na venkově na Vysočině!
…
Sedmý den cyklovýletů venkovem Vysočiny budete mít příležitost prozkoumat nekonečné lesy v nejvyšších částech Žďárských vrchů a poznáte sklářskou historii, která utvářela kouzelné vesničky. Připravte se na dokonalou dovolenou na venkově na Vysočině!
Sedmý den vám doporučíme zaparkovat ve Škrdlovicích na návsi, kam se následně zase vrátíte.
Ve Škrdlovicích navštívíte Sklářskou huť U Hrocha, která navazuje na zaniklou tradici výroby škrdlovického hutního skla. Huť je zaměřena na glass turistiku. Návštěvníci v ní mohou sledovat tradiční sklářskou výrobu a po předchozí objednávce si mohou pod vedením skláře vytvořit svůj vlastní výrobek při tzv. skláření.
Z vesnice se rozjedete k Moři Vysočiny - Velkému Dářku, které je největším rybníkem Českomoravské vrchoviny a oblíbeným rekreačním centrem s ideálním místem pro koupání.
Od hráze se vydáte po cyklotrase EV4 přes unikátní Dářská rašeliniště. Jedná se o nejzachovalejší přírodní oblast Vysočiny. Ukrývá unikátní rašelinné ekosystémy, které jsou domovem mnoha ohrožených druhů rostlin a živočichů. Tyto přírodní stánky jsou charakteristické blatkovými bory a rašelinnými smrčinami.
Projedete malebnou horáckou vesničkou Radostín a budete pokračovat po EV4 do Vojnova Městce. Tady na rohu náměstíčka stojí barokní zájezdní hostinec. Jedná se o pozoruhodnou stavbu, která je jednopatrová s mansardovou střechou. Ať již byl hostinec postaven přímo Janem Blažejem Santinim, anebo podle jeho návrhů, patří k architektonickým skvostům barokní gotiky na Vysočině.
Po modré značce pokračujte až do Nové Hutě, která vznikla díky sklářům, a jak již sám název napovídá, nacházela se tu právě sklářská huť. Do současné doby se ze sklářské osady dochovaly domy čp. 1,2, 3, 6, 7, 8 a 9. Nejcennějším objektem je dům předáka čp. 1. Vedle něho stojí i kaplička sv. Jana Nepomuckého.
Nyní vás čeká cesta do lesa, kde budete sledovat trasu bývalé lesní úzkokolejky, která vznikla po sněhové kalamitě v roce 1930. Můžete si udělat i krátkou odbočku k osmistovce Žďárských vrchů, pod kterou budete projíždět. Tisůvka je rulová skála vhodná pro zdatné turisty, i když výhledy z ní jsou omezeny hustým lesem. K vrcholu se váže pověst o Čertově kameni na Tisůvce.
Pokračujte po lesních cestách a červené turistické značce, přejděte silnici a dorazíte na rozcestí U Snítku, odkud se vydáte směrem k vrcholu Žákovy hory. Děti zde mohou hledat lístky do hry 8istovky Žďárských vrchů. V této oblasti se nachází přírodní rezervace, která je skvělým příkladem zachovalého pralesa. S životem místních lidí a s přírodou vás seznámí naučná stezka. Z vrcholu je to už jen kousek ke Stříbrné studánce, kde v roce 1970 proběhl slavnostní ceremoniál při vyhlášení CHKO Žďárské vrchy. Zpět se dejte po zelené značce nebo naučné stezce.
Pokračujte po zelené značce až na vrchol Fryšavského kopce, který je třetí osmistovkou této trasy. Na vrcholu najdete památník partyzánské brigády Mistra Jana Husa a nedaleko je také partyzánský bunkr, který představuje velkou atrakci pro děti.
Poté se vrátíte na rozcestí pod Fryšavským kopcem a čeká vás krátká odbočka směrem do Cikháje. Tam najdete pramen řeky Svratky, která dříve nesla název Švarcava.
Další část trasy vás zavede do Fryšavy a Třech Studní, které jsou tradičním rekreačním centrem s velkým počtem restuarací, kde se můžete občerstvit. Mezi Skleným a Třemi Studněmi odbočíte vpravo a po lesní asfaltce budete klesat až do Světnovského údolí, které je hlavně na jaře častým cílem turistů pro bílé koberce bledulí jarních.
V Cikháji se stavte v resturaci Tisůvka, která si zaslouží vaši pozornost! Skvělá restaurace je dlouhodobě známá svou vynikající kvalitou, protože tradiční kuchyně je prostě skvělá! Nabízí vynikající jídla, která vás nadchnou a uspokojí i ty nejnáročnější chuťové pohárky. Každé z nich je pečlivě připravováno a prezentováno s láskou k detailům.
Po občerstvení kousek nad restaurací uvidíte Partyzánský památník ve tvaru velkého kamene vážícího 24 tun. Na něm můžete spatřit pěticípou hvězdu a kalich, symboly brigády Mistra Jana Husa.
Nyní na vás čeká už jen lesní cesta, která vás zavede zpátky do Škrdlovic, kde výlet začal.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...