Pátý den na Vysočině prozkoumáte venkov v okolí říčky Bobrůvky, kde objevíte krásné kostely postavené Janem Blažejem Santinim, omrknete zámky rodu Mitrovských, zastavíte se u zříceniny a ochutnáte opravdu kvalitní produkty z místní farmy.
Délka výletu: …
Pátý den na Vysočině prozkoumáte venkov v okolí říčky Bobrůvky, kde objevíte krásné kostely postavené Janem Blažejem Santinim, omrknete zámky rodu Mitrovských, zastavíte se u zříceniny a ochutnáte opravdu kvalitní produkty z místní farmy.
Pátý den vám doporučíme zaparkovat přímo na náměstíčku v Horní Bobrové před kostelem sv. Petra a Pavla, kam se následně zase vrátíte.
Kostel sv. Petra a Pavla byl vybudován na místě starého pozdně románského kostela. Santini ponechal původní západní věž, k ní přilehlou obdélnou loď využil jako nové kněžiště a v místě zbořeného starého kněžiště vystavěl prostornou loď. Touto kombinací dostal kostel opačnou orientaci, než bývá obvyklé.
Z Bobrové zamiřte po cyklotrase 5061 do vesničky Radešín, kde objevíte Radešínský zámek. Tato zámecká stavba má kořeny v závěru 16. století, kdy v místě stála renesanční tvrz Radešínských z Radešovic. V 1706 byl objekt z bývalého pivovaru přestavěn na rezidenci žďárského kláštera, přičemž se na přestavbě podílel i slavný architekt Jan Blažej Santini. Na skvělé jídlo a lokální pivo z minipivovaru se po cestě můžete stavit do Balónového hotelu a pivovaru Radešín, kde si zakládají na tradičních recepturách, ale současně sledují nové trendy moderní gastronomie.
Po cyklotrase 5243 se dostanete přes Bobrůvku, kde uvidíme kostel sv. Bartoloměje, který je jednou z nejstarších staveb v regionu.
V Pikárci se můžete stavit do výrobny oblíbené Regionální potraviny - Pikáreckých perníkových preclíčků, které budou i skvělým suvenýrem z výletu.
V Moravci se zastavte u zámku Moravec, jehož dnešní klasicistní vzhled pochází z roku 1825, kdy původní pozdně renesanční budova vyhořela a musela být opravena. Zámek je sice veřejnosti nepřístupný, ale za prohlídku rozhodně stojí rozlehlý zámecký anglický park.
Ze Strážku se vydejte po cyklotrase 5235 do Podmitrova, kde objevíte zříceninu hradu Mitrov. Z hradu, který byl vybudován v průběhu 80. let 13. století, zbyly do dneších dnů hradby, hluboké příkopy, rozvaliny hradního paláce se zbytky klenutého schodiště do suterénů a hranolová hradební věž.
Modrá turistická značka vás kolem Vlaštovčích a Haberských skal zavede do Habří, kde u říčky Bobrůvky končí i silnice. Habří je poprvé zmíněno roku 1342 a během následujících století zde žily tři svobodné rody. A do obydlí jednoho z rodů se podívejte. V nejstarším domě v obci s číslem popisným 1 se dnes nachází malé muzeumSvobodný statek č.1. Milovníky záhad zaujme spojitost s Karlem IV., rytíři nebo těžba stříbra. Neméně zajímavá je i historie samotného statku a jeho dávných obyvatel.
Další zastávka bude u zámku Mitrov, který prošel první přestavbou v roce 1779 a v letech 1890-1891 byl přestavěn a rozšířen v romantickém novogotickém stylu. Dnes zámek slouží jako domov důchodců, ale krásný anglický park, který objekt obklopuje, je volně přístupný.
Vedle můžeme navštívit statek Mitrovsky Angus, který je vyhlášený svými steaky z vlastního chovu. Restaurace je otevřena od čtvrtka do soboty a ochutnáte v ní steaky a burgery z vlastního pastevně odchovaného skotu plemene Aberdeen Angus připravené na Big Green Egg a na českém dřevěném uhlí.
Z Mitrova se vydejte přes Bukov a Milasín až do Dolní Rožínky, kde najdete další sídlo rodu Mitrovských. Zámek je bohužel nepřístupný, ale rozlehlý park, lesopark Templ a zřícenina kaple Jivina stojí na zhlédnutí.
Poslední Santiniho stavbou, která vás na cyklovýletě čeká, je kostel sv. Václava ve Zvoli. Krásný kostel má půdorys ve tvaru řeckého kříže s východním ramenem kněžiště dvojnásobně delším než zbylá ramena. Lucerna na vrcholu střechy, modelovaná podle symboliky knížecí čapky je výraznou dominantou. Písmeno W ve vrcholu štítu západního průčelí připomíná stavitele a žďárského opata Vejmluvu.
Poslední část cesty vás povede proti proudu řeky Bobrůvky po cyklotrase 5061 zase zpátky do Bobrové, kde cyklovýlet začal.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...