Trasa: délka 5,1 km, převýšení 42 m, asfaltové cesty, dlážděné cesty, povalové chodníky, zpevněné cesty
Výlet Po stopách cisterciáků je ideální pro osoby pohybující se na vozíčku, kterým představí ty nejzajímavější místa spojené se žďárským klášterem.
…
Trasa: délka 5,1 km, převýšení 42 m, asfaltové cesty, dlážděné cesty, povalové chodníky, zpevněné cesty
Výlet Po stopách cisterciáků je ideální pro osoby pohybující se na vozíčku, kterým představí ty nejzajímavější místa spojené se žďárským klášterem.
Výlet začíná na parkovišti u Zámku Žďár, kde jsou k dispozici vyhrazená parkovací místa pro vozíčkáře. První část cesty nás zavede okolo Bránského rybníku k historickému kamennému mostu, který spojuje břehy řeky Sázavy. Tento most je spojený s legendou o posledním českém upírovi. Následující úsek vede po cyklostezce k Pilské nádrži, kde dnes nalezneme rekreační centrum Pilák, které nabízí bezbariérový přístup k řadě volnočasových aktivit. Zde je možné využít sociální zařízení pro vozíčkáře a strávit odpočinkový čas u nádrže, která dříve sloužila jako rybník cisterciáků.
Pokračování cesty vede kolem Dolního hřbitova, jedné z prvních staveb od architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichela ve Žďáře. Odtud se napojíme na Naučnou stezku kolem Zelená hory, která nás provede podél Konventského rybníka, kde se nejen seznámíme s historií regionu, ale také si vychutnáme pohledy na okolní krajinu a samotný Zámek Žďár. Cesta vede po povalových chodnících, je zcela bezbariérová a obsahuje několik vyhlídek na zámek.
Další zastávkou na trase je poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památka UNESCO. Přístup do ambitů je možný bočním vchodem, a po upozornění průvodců je možné absolvovat prohlídku i v interiéru. Tento unikátní architektonický skvost je jedním z vrcholů celé procházky.
Po prohlídce Zelené hory se vrátíme kolem barokního mostu se sochařskou výzdobou k Zámku Žďár nad Sázavou, kde můžete navštívit Muzeum nové generace. Toto moderní muzeum je plně bezbariérové a nabízí poutavý pohled na historii a cisterciácký klášter, který zámek dříve tvořil.
A areálu Zámku Žďár můžete využít také prohlídku baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše. Tato významná stavba byla rovněž přestavěna slavným architektem Santinim. Aby byla prohlídka baziliky plně přístupná i vozíčkářům, je nutné se předem domluvit s průvodci, kteří zajistí vstup bočním vchodem přes faru.
Na konci výletu si můžete vychutnat kávu v zámecké kavárně s nádherným výhledem na Zelenou horu, čímž uzavřete svou cestu po stopách cisterciáků.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...