Historicky byly řeky tepnami civilizace, a to platilo i pro oblast Vysočiny kolem řeky Svratky, která vytvořila hluboké údolí. Za rozvoj této oblasti vděčíme především mocným pánům z Pernštejna, jejichž sídlo se dnes podél toku Svratky chystáme navštívit.
…
Historicky byly řeky tepnami civilizace, a to platilo i pro oblast Vysočiny kolem řeky Svratky, která vytvořila hluboké údolí. Za rozvoj této oblasti vděčíme především mocným pánům z Pernštejna, jejichž sídlo se dnes podél toku Svratky chystáme navštívit.
Protože naše výletní trasa není okružní, doporučujeme zaparkovat auto v Bystřici nad Pernštejnem a na začátek výletu do Dalečína dorazit autobusem. Zpět do Bystřice se pak vrátíme vlakem z Nedvědice.
Začneme v Dalečíně u obecního úřadu, který najdeme v zámečku připomínající tyrolskou chatu. Hned vedle najdeme zříceninu gotického hradu Dalečín, ze kterého se do dnešních dnů dochovala západní stěna hradního paláce. V Dalečíně můžeme také obdivovat kostel sv. Jakuba z poloviny 14. století. Zde se napojíme na červenou turistickou značku, která nás bude provázet po celý výlet.
Následně se vydáme kolem sjezdovky směrem k nejkrásnějšímu kostelíčku Vysočiny, kostelu sv. Michaela archanděla ve Vítochově. Tento kostel, postavený v 1. polovině 13. století, je jednou z nejstarších památek na Bystřicku a podle legendy jej dal postavit sám sv. Metoděj.
Dalším bodem naší cesty bude rozhledna Karasín, odkud se nám naskytne panoramatický výhled na celé Bystřicko. Po červené značce se budeme ubírat zpět k řece Svratce, do vesnice Vír. Během naší trasy projdeme okolo přehrady a vystoupáme ke zřícenině hradu Pyšolec, který sloužil jako strážce obchodní cesty vedoucí podél řeky.
Přes Kobylnice budeme pokračovat směrem k monumentálnímu Zubštejnu, což je jedna z nejrozlehlejších zřícenin na Vysočině. Tento hrad sloužil jako sídlo jedné z větví mocných Pernštejnů a nabízí krásný výhled.
Poté se vrátíme k řece Svratce a projdeme obcí Štěpánov, kde projdeme pod zříceninou hradu Kozlov. Pokračujeme podél řeky a dorazíme k přírodní památce Nad Koupalištěm a dále do Ujčova. Zde na krátký úsek opustíme červenou značku a po cyklotrase EV4 dorazíme do Dolního Čepí, kde objevíme unikátní kostel sv. Václava, který si uchoval svůj původní charakter bez větších přestaveb.
U rybářského areálu překročíme Svratku a navážeme zpět na červenou značku, která nás dovede do Nedvědice. Tady v místním turistickém informačním centru najdeme skutečný mincovní poklad, který se našel v Dolním Čepí. Poslední část cesty nás vyvede z podhradí až k mramorovému hradu Pernštejn, kde naše putování končí.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...