Vesnice Vítochov se dříve jmenovala Dětochov, protože tu vladyka Dětocha nechal zbudovat dřevěný hrádek. Bylo to zrovna v době, kdy se naší zemi ubíral svatý Metoděj. Cestou se zastavil právě v Dětochově.
Vladyka přijal s radostí světcův průvod, protože …
Vesnice Vítochov se dříve jmenovala Dětochov, protože tu vladyka Dětocha nechal zbudovat dřevěný hrádek. Bylo to zrovna v době, kdy se naší zemi ubíral svatý Metoděj. Cestou se zastavil právě v Dětochově.
Vladyka přijal s radostí světcův průvod, protože už mnohé slyšel o jeho podivuhodných činech. Nechal se tedy vyučit v nové víře a pak se dal s celou svou družinou pokřtít. Před svým odchodem mu Metoděj přikázal vystavět svatyni, aby ji mohl na zpáteční cestě vysvětit.
Dětocha ještě pohledem vyprovázel Metoděje, dokud se mu průvod neztratil mezi kopci. Stařičký věrozvěst si ho získal skromným vystupováním a velkým odhodláním a zápalem pro svatou věc. Hned druhého dne se pustil do stavby, nechal vyhloubit základy a provést kamennou podezdívku. Jednoho rána však přijel na staveniště a vlastním očím nemohl uvěřit. Celá stavba zmizela, zůstaly tu jen prázdné výkopy. Začal stavět na jiném místě, ale vše se opakovalo, úsilí tesařů a kameníků bylo zase zničeno. Všechny nové pokusy byly odsouzeny k nezdaru, stavba se nedařila.
...To určitě pohanští bohové ruší mé dílo," dovtípil se a vydal se pro radu za poustevníkem. Ten ho přivítal v zatuchlé jeskyni a skutečně poradil. Zasaď po okolních kopcích borovice kořeny vzhůru a kde se ujmou, tam postav kostelík!"
Dětocha poděkoval a zařídil se podle poustevníkova rozumu. Většina přesazených borovic uschla, ale některým se kořeny přece zazelenaly. Zrovna těm na kopečku, kde stála socha pohanského boha. Vladyka přikázal modlu povalit a začal zde stavět novou svatyni. Dílo už se dařilo bez problémů, dokonce na něm přes noc přibylo to, co se ztratilo z jiné stavby nad dědinou Chlumem. Tam se nikdy nepodařilo kostelík postavit, zato dílo Dětochovo tentokrát slavilo úspěch.
Když se za čas Metoděj vracel, upoutal ho pahorek s malým kostelíkem a sedmi divnými stromy kolem něj. Když přichvátal blíže, poznal, že tu rostu borovice kořeny vzhůru. Kostel slavnostně vysvětil a na kamenném oltáři vykonal první oběť mše svaté. Požehnal této, prý po Velehradě nejstarší moravské svatyni, a zanechal zde svého kněze.
Jeho nástupci se dočkali kamenné přestavby chrámu, kdy byla k nové lodi připojena i opevněná věž. Během věků vyvrátila vichřice podivuhodné borovice, ale v kostelíku se zachovaly dvě vzácné památky. Kamenná křtitelnice i původní kamenný oltář prý pamatují časy Metodějovy.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...