Volné ubytování
Z Pičulína na Zasranec - 16 km
Netradiční výlet z Pičulína na Zasranec nás provede krásnou přírodou Žďárských vrchů. Za kopcem Pičulín, který dosahuje 666 m.n.m, se vypravíme z vlakové zastávky Rovné - Divišov. Tento kopec je z vlakové zastávky krásně vidět a zavede nás tam polní cesta z vesničky Rovné.
Kopec Pičulín i nedaleký stejnojmenný les připomínají zaniklou ves Pičulín. Ta je v pramenech připomínána v letech 1348–1464, kdy se ujal i druhý název Lhota Pičulín. Ves mohla ležet na místě dnešního Skalského Dvora, dle jiného názoru historiků v blízkosti Domanínského rybníka a nejpravděpodobněji na jižním okraji dnešního Lísku.
Od kopce se vydáme po polní cestě až do Vojtěchova, přes vesničku se dostaneme až do hlubokých zuberských lesů. Po cestě potkáme hned dva smírčí kameny. Smírčí kámen U Pytláka je jedním z nejstarších na Vysočině.
Z lesa vyjdeme u Zuberského rybníka, který patří k těm nejhlubším na Vysočině. Projdeme kolem Jasenky, kde se můžeme zastavit na něco na zahřátí.
Naučná stezka Po stopách posledního vlka nás zavede k Vávrově skále, malému skalnímu útvaru, ze kterého je krásný výhled na celé Novoměstsko.
Poslední část cesty nás zavede přes Pohledec a Maršovice do Nového Města na Moravě, sportovního srdce Vysočiny. A právě místní část u ulice Jánská se nazývá Zasranec.
Zasranec je dobový název místa okolo kaple sv. Jana Nepomuckého. Dříve tu chodili pláteníci a své rance s výrobky skládali před hospodou. Když je místní viděli, říkali: „Zas nese ranec, později už jen zas ranec.“ A od toho název vznikl. Dobový název připomínají i dvě smaltované s erbem ulice, které jsou vyvěšeny na obou vjezdech do ulice.