Volné ubytování
Za zlatavým mokem Novým Městem - 3 km
Tento výlet nás zavede do Nového Města na Moravě, kdy při asi dvouhodinové vycházce projdeme jedny z nejzajímavějších architektonických skvostů, které je možné ve městě nalézt.
Budova kulturního domu byla postavena v letech …
Tento výlet nás zavede do Nového Města na Moravě, kdy při asi dvouhodinové vycházce projdeme jedny z nejzajímavějších architektonických skvostů, které je možné ve městě nalézt.
Budova kulturního domu byla postavena v letech 1972-1976 a nahradila původní sokolovnu, která se zde do té doby nacházela. Přestože budova prošla v roce 2010 velkou rekonstrukcí, gobelínový salónek, který v roce 1975 zhotovili manželé Lázníčkovi pocházející z Třebíče, stále zůstává nedílnou součástí interiéru Kulturního domu.
Nyní se vydáme směrem k budově Gymnázia Vincence Makovského. Žlutá budova byla slavnostně otevřena již v roce 1894. Před budovou Gymnázia se příhodně nachází Busta Leandra Čecha, jejíž autorem je novoměstský rodák a sochař Vincenc Makovských. Zajímavostí je, že bustu prvního ředitele „reálky“ vytesal sochař z mramoru, který pochází z Nedvědice.
Nyní pokračujeme na své cestě směrem dolů ze strmého kopce po ulici Makovského, abychom došli až na Žďárskou ulici. Úplně dole, se před námi nachází budova Hotelu Sport. Jedná se o historickou budovu, ve které je možné nalézt legendární pivnici s dlouholetou tradicí. Na dvorku budovy najdeme i Pivovar Hejkal, který obnovil svou činnost po více jak 111 letech. Právě zde se, pokud ovšem neřídíte, můžete občerstvit místním pivem. Tradiční receptura dodržuje staré a osvědčené postupy při vaření. Pokud by byl však Pivovar zavřený, rádi Vám pivo načepují, anebo v láhvi prodají právě v pivnici Hotelu Sport.
Poté, co jsme se občerstvili pokračujeme na své cestě doleva po Žďárské ulici, abychom došli k rodnému domu Karla Němce. Dům s číslem popisným 40 je jedním z mála novoměstských domů, který si zachoval svoji celkovou původní barokní dispozici. Při venkovní prohlídce domu si všimněte bohaté fasádní výzdoby kolem oken a nad vchodem. Připomeňme si, že se jedná v podstatě o unikátní záležitost, neboť takováto výzdoba se na domech koncem 19. století objevovala spíše zřídka. Sám Karel Němec svůj rodný dům ozdobil dřevěným oválným medailonem se sv. Lukášem. Schválně, jestli uhádnete, čí sv. Lukáš je odjakživa patronem. Vchod do dvora Němec doplnil o sgrafito s motivem Sv. Floriána. Pamětní deska, kterou můžeme na domě nalézt, zde na památku Němcovi instalovali v roce 2010.
O pár desítek metrů, vedle schodů, které nás zavedou k budově Horáckého muzea, můžeme obdivovat dům s číslem popisným 101. Dům má původní barokní dispozici. Není žádným tajemstvím, že právě tento dům patří k těm vůbec nejstarším domům, které se v Novém Městě zachovaly. Archivní záznamy dosvědčují, že se v domě dříve nacházela šatlava. Z toho důvodu se odborníci domnívají, že budova mohla v dřívějších dobách sloužit jako radnice.
Po schodech směřujeme nahoru k budově Horáckého muzea a k budově Městského úřadu. Po pravé straně se nachází dům s číslem popisným 97. Opět se jedná o jednu z nejstarších budov ve městě vůbec. Gotické jádro domu dokazuje um tehdejších dělníků. Ti v domě zbudovali důmyslnou kanalizaci, která je zčásti vytesána do skály a zčásti je vyzděna. Zajímavostí je, že z domu vychází podzemní chodba, která je však částečně zasypána. Dům se v 15. století stal sídlem úředníků z Pernštejna. Ten, kdo by tomu nechtěl věřit, se o tom může přesvědčit při návštěvě kanceláře VZP, která v budově v současné době sídlí. Právě v ní je totiž středový sloup, na němž se nachází pernštejnský znak.
Žlutá budova Horáckého muzea na své fasádě má sgrafitovou výzdobu od Karla Němce se znakem města. Původně budova sloužila jako radnice. Kámen vsazený do průčelí zdi obsahuje kámen datující stavbu (1555). V současné době v budově sídlí zmiňované muzeum a také informační centrum. Otevřeno je každý den v roce. Při prohlídce budovy zvedněte hlavu a všimněte si rakouského znaku dvouhlavé orlice na vrcholu vížky. Nyní má orlice hlavu jen jednu. Na svědomí to má pruský voják, který ustřelením hlavy během pruso-rakouské války upravil dvojhlavou orlici do podoby pruského znaku.
Pokračujeme po levé straně Vratislavova náměstí, abychom dorazili k domu s číslem popisným 119. Původní dům z 16. století byl v druhé polovině 19. století přestavěn tak, jak jej známe dnes. Jan Štursa ozdobil budovu reliéfem nazvaným Salvator mundi (Spasitel světa). Po pravé straně si nelze nevšimnout kostela sv. Kunhuty. Ten je výjimečný svou unikátní sgrafitovou výzdobou od Karla Němce. Projít si kostel okolo nabízí nevšední podívanou, která vás svými výjevy zavede do příběhů svatých.
Pár metrů od domu s číslem 119 se nachází budova Katolické fary. V budově z pozdního baroka se kdysi mimo jiné nacházela vůbec první galerie. Směrem přes náměstí po své levici míjíme velkou budovu růžové barvy. Jedná se o citlivě zrekonstruovanou budovu I. Základní školy Nové Město na Moravě. Naproti v parku v budově zámku sídlí Horácká galerie s číslem popisným 1. Dnešní novorenesanční výzdobu zámek získal až v sedmdesátých letech 19. století. V zámecké budově se často koná také mnoho kulturních akcí. Stále expozice lákají zejména na díla autorů jako byl Jan Štursa, Vincenc Makovský a jiných.
Nyní se přesuneme po Masarykově ulici až ke kruhovému objezdu, kde na nás čekají hned 3 zajímavé architektonické skvosty.
Prvním z nich je budova Hotelu Musil s číslem popisným 215. Budovu vyzdobil svými sgrafity opět Karel Němec. Konkrétně zde najdeme dva výjevy s názvem Muzika a Hodování. Nedávno prošly vnitřní prostory velkou rekonstrukcí. V budově sídlí hospůdka, kde se opět můžete posilnit točeným pivem a řidiči limonádou. Další budovou, kterou při našem pěším výletu navštívíme, je nedaleko stojící dům nesoucí na své fasádě nápis Obchod u Édy Sošky. Jedná se o dům, ve kterém před druhou světovou válkou sídlil obchod kpt. Eduarda Sošky, významného rodáka Nového Města, odbojáře pocházejícího z nedaleké Řečice.
Další významnou památkou je dům s č. p. 211. Jedná se o budovu rodiny Slonkových, ve které se mimo jiné nachází i jejich prodejna sportovních potřeb. Pan Slonek rád na vyžádání (nejlépe po telefonické domluvě předem) provede návštěvníky svým na rozměry skromným, avšak pěkným Muzeem lyží. Budova je opatřena velkým zaobleným sgrafito s názvem Lyžaři. Najdeme zde také nápis Adolf Slonek 1896, který odkazuje na legendárního novoměstského výrobce lyží, předka rodiny Slonkových.
Rohový dům s číslem popisným 208 je tzv. Kadlecova vila. Krásná vila, je jednou z mála dochovaných vil v Novém Městě z počátku 20. století vůbec. Nedávno na podzim roku 2022 byly vnitřní zrekonstruované interiéry zpřístupněny veřejnosti v rámci Dne otevřených památek. Bylo to tak vůbec poprvé v historii budovy.
Svůj výlet směrem k počátečnímu bodu naší cesty míříme zpátky po Masarykově ulici. Dojdeme k ulici Malá, kde na rohové budově s číslem popisným 197 najdeme opět velká sgrafita od Karla Němce. Po budově Malá pokračujeme směrem nahoru, abychom po Tyršově ulici došli zpátky ke Kulturnímu domu. Zde na náš čekají teplé prostory K Clubu s příjemnou obsluhou.
Na jídlo se stavte do Kozlovny U dvou koček.
Náš tip:
Máte rádi místní sgrafita? Vyzkoušejte zábavnou hru Questing.
Další tématické výlety za zlatavým mokem naleznete zde.