Stezka kolem evropského stromu roku je unikátní naučná stezka, která vás provede od obce Dalečín až do obce Švařec. Trasa o délce 16 km je ideální pro cyklisty a na informačních panelech se dozvíte vše, co souvisí s vodou v krajině, včetně toho, jak ji člověk prospívá, jak jí škodí a jak ji využívá.
Stejně tak se dozvíte o historii vodohospodářství a významu vody pro krajinu i člověka. Stezka Svrateckou vodohospodářskou naučnou stezkou byla připravena městem Bystřice nad Pernštejnem v roce 2005 s podporou obcí mikroregionu, vodohospodářských organizací a dalších sponzorů. Tehdejší ministr životního prostředí Libor Ambrozek převzal záštitu nad stezkou. Stezka byla realizována za finanční podpory Evropské unie a kraje Vysočina.
Výchozím bodem stezky je starobylá obec Dalečín, kde můžete navštívit zříceninu gotického hradu Dalečín (dříve známého jako Tolenstein) a budovu bývalého zámku, který byl přestavěn na tyrolskou vilu v roce 1850. Pozoruhodnou architektonickou stavbou je také Jaroškova funkcionalistická vila od Ludwiga Hilgerta z let 1936-1939.
Stezku můžete začít i od konce, od úpravny vody v obci Švařec, protože jednotlivé panely se na sebe volně navazují. Nicméně pohodlnější směr vede po proudu od konce Vírské přehrady po hráz a poté přes obec Vír kolem přehrady Vír II. a obec Koroužné do Švařce k úpravně pitné vody. Stezka většinou vede po klidných místních či účelových komunikacích a sleduje řeku Svratku a její proměny překrásným hlubokým údolím. Na naší pouti kolem přehrady nás čekají dvě prudší stoupání, ale zbytek cesty je velmi příjemný.
Půvab zdejší přírody a krajiny umocňuje vodní nádrž Vír I. Stavba vodního díla začala v roce 1947 a skončila roku 1957. Vodní nádrž Vír I je krásným přírodním místem s betonovou gravitační hrází výšky 66,2 m, která je třetí nejvyšší v republice. Původně byla postavena pro regulaci průtoku v povodí Svratky, ale později se začala využívat i pro vodárenské účely.
Vír je centrem turistiky už od 19. století a ve své historii přivítal mnoho známých osobností. Oblast patří do přírodního parku Svratecká hornatina a je zde několik pěkných staveb lidové architektury. Přírodní rezervace Vírská skalka nabízí přírodní lesní porosty a zajímavé druhy rostlin.
Nedaleko se nachází Vyrovnávací nádrž Vír II, kterou můžete navštívit spolu s okolními památkami a krásnými výhledy. Stezka kolem nádrže Vír I je zaměřena na ochranu a využití vodního bohatství a nabízí vodohospodářské panely s aktuálními technickými a číselnými údaji.
Na trase najdete i panely věnované obcím, včetně zaniklé obce Chudobín, kterou zaplavila nádrž. Na opačném břehu je k vidění houževnatá Chudobínská borovice na skále, která byla v roce 2019 zvolena Stromem roku ČR a v roce 2020 dokonce Evropským stromem.