Volné ubytování
Osmistovky Žďárských vrchů - 67 km
Dobyjte a zdolejte všechny osmistovky Žďárských vrchů. Ti nejlepší stihnou navštívit všech 17 vrcholů pod 24 hodin, pro ty ostatní je to skvělý výlet třeba na celé léto.
Užijte si nezapomenutelné vyhlídky bez nutnosti lezeckého vybavení …
Dobyjte a zdolejte všechny osmistovky Žďárských vrchů. Ti nejlepší stihnou navštívit všech 17 vrcholů pod 24 hodin, pro ty ostatní je to skvělý výlet třeba na celé léto.
Užijte si nezapomenutelné vyhlídky bez nutnosti lezeckého vybavení nebo aktivního lezení ve Žďárských vrších. Naše osmistovky (vrcholy s nadmořskou výškou 800 metrů a více) nabízejí krásné výhledy pro všechny věkové kategorie. Vystoupejte na nejvyšší vrchol Devět skal nebo objevte Malinskou, Pohledeckou a Paseckou skálu, Žákovu horu nebo Křivý javor. Myslíte si, že zvládnete zdolat všechny osmistovky za jeden den? Věřte nám, je to možné!
Výlet začneme na Třech Studních a vydáme se do lesů k první osmistovce. Fryšavský kopec se nachází v malebném prostředí hustého lesního porostu. Nedaleko vrcholu pramení řeka Svratka.
Dále pokračujeme na vrchol Křivého javoru, dosahující nadmořské výšky 824 metrů. Představuje třetí nejvyšší bod Žďárských vrchů. Místní obyvatelé dlouhá léta tvrdili, že na tomto vrcholu není žádný javor, což způsobovalo zmatení mezi turisty. Proto byl v roce 2004 na vrcholu vysazen jeden exemplář.
Další vrchol je Tisůvka, také známá jako Čertův kámen. Na vrcholu se nachází rulová skála, která je chráněnou přírodní památkou. Podle pověsti se jedná o zbytky kostela ve Světnově, které ďábel odnášel, a právě nad Tisůvkou je nechal spadnout.
Další je Šindelný vrch, což je zalesněný vrchol, který se nachází 4 km jihozápadně od obce Herálec. Na vrcholu samotném stojí malá kamenná mohyla, která přesně vymezuje nejvyšší bod.
Pokračujeme na Kamenný vrch. Tento zalesněný vrchol bohužel nenabízí žádné výhledy na okolní krajinu, avšak na vrcholu samotném najdete malou kamennou mohylu, která slouží jako orientační bod. Při pohybu po svahu směrem k Šindelnému vrchu se určitě zastavte u pramene řeky Sázavy.
Teď nás čeká Žákova hora, která představuje cennou ukázku dlouhodobého přirozeného vývoje původních lesů Žďárských vrchů. Od roku 1933 je toto území chráněno.
Teď máme před sebou vrchol Devět skal, který je nejvyšším bodem Žďárských vrchů. Představuje zajímavou skalní formaci rozdělenou do bloků dosahujících výšky až 15 metrů, nazývaných kazatelny. Na samotné skalní vyhlídce se otevírá téměř kruhový výhled na údolí horní Svratky a rozlehlé lesy hlavního hřebene.
Po červené značce pokračujeme na Lisovskou skálu, která se nachází v oblasti s balvanovým mořem.
Dalším vrcholem, který zdoláme je Křovina, která je druhým nejvyšším vrcholem Žďárských vrchů. Křovina se nachází přibližně uprostřed mezi Malinskou a Lisovskou skálou. Její souvisle zalesněný hřbet je dobře viditelný, zejména z věží Malinské skály.
Nedaleko Křoviny, v lesnatém prostoru nad Blatinami, se nachází vyvýšenina zvaná Suchý kopec, která je úzkým hřbetem, který se táhne asi 350 metrů mezi dvěma vrcholy. Vrchol samotný je pokrytý lesy.
Teď už zamíříme na Malinskou skálu, která zahrnuje skalnatý vrchol. Skupina rulových skal je uspořádána do kruhu kolem vrcholu. Skály dosahují výšky až 20 metrů a mezi nejvýznamnějšími útvary patří Výspa, Srnčí věž, Škuner a Buldok. Z vrcholu skály se naskýtá úžasný výhled na okolní krajinu.
Teď budeme klesat do údolí řeky Svratky, aby nás čekal výstup na výrazný vrchol zvaný Vysoký kopec, který se nachází nedaleko Sněžného. Neexistuje zde žádná značená turistická trasa, ale pohodlně se sem dostanete po lesní cestě odbočující ze žluté trasy nad Podlesím. Vrchol je sice zalesněný a je z něj omezený rozhled, ale v okolí vrcholu najdete zajímavé skalní útvary a suťová pole.
Nedaleko nalezneme Buchtův kopec, který patří mezi jedny z nejvýraznějších vrcholů Žďárských vrchů a nabízí nádherné výhledy do okolní krajiny. Na vrcholu kopce se nachází budova Řízení letového provozu, díky čemuž je Buchtův kopec nejvyšším obydleným místem na celé Českomoravské vrchovině. Radar ukrytý za kopulí je dobře viditelný z dálky a nelze jej přehlédnout.
Pokračujeme na Bohdalec, který se nachází nad obcí Odranec a představuje jednu z dominant této oblasti. Severní svah kopce je pokryt lesy a strmě klesá směrem k řece Fryšávce.
Další osmistovkou je Pohledecká skála, což je skalní útvar a naleznete ho přibližně 2 km severovýchodně od Pohledce. Na vrcholu se nachází oplocený vojenský objekt s vysílačem. Menší izolované skály se nacházejí mimo tento objekt, ale jsou umístěny za hranicí nepřístupného území I. zóny CHKO Žďárské vrchy.
Teď se budeme ubírat k nejvýše položené vesnici na Vysočině – ke Studnicím. Nad obcí se tyčí Kopeček. Na jeho úpatí stávaly ještě nedávno tři stožáry, které měřily námrazu. Z vrcholu je možný výhled jihovýchodním až západním směrem.
Poslední zastávka bude na Pasecké skále, která je jedním z nejkrásnějších vrcholů. Pasecká skála je oblíbeným cílem turistů díky výhledu do okolní krajiny a snadné dostupnosti. Skalní útvar se skládá ze tří hlavních částí - Omšelý hřeben, Vyhlídka a Pernštejn.
Odtud projdeme kolem rybníka Medlov zase zpátky na Tři Studně.