Výšlap za památkami a nezapomenutelnými výhledy zvlněnou krajinu Vysočiny.
Délka výletu: 17 km
Prozkoumat okolí malebného Jimramova se můžete vydat při sedmnáct kilometrů dlouhém okružním výšlapu – uvidíte přitom jak četné památky, tak krásnou …
Výšlap za památkami a nezapomenutelnými výhledy zvlněnou krajinu Vysočiny.
Délka výletu: 17 km
Prozkoumat okolí malebného Jimramova se můžete vydat při sedmnáct kilometrů dlouhém okružním výšlapu – uvidíte přitom jak četné památky, tak krásnou přírodu, navíc se cestou můžete vykoupat, případně občerstvit v některé hospůdce či kavárně. V centru Jimramova, které je městskou památkovou zónou, najdete například starou školu, kde se nachází Síň rodáků sloužící jako muzeum, radnici a další historické domy, sochu svatého Jana Nepomuckého či zámek rodiny Belcredi. Jimramov je rovněž rodištěm spisovatelů Aloise a Viléma Mrštíků i Jana Karafiáta, duchovního a autora světoznámých Broučků. Významné umělce v městečku připomínají pamětní desky a knihu Broučci taktéž dřevěná plastika jejího hlavního hrdiny Broučka na náměstí.
Z městečka se vydejte přes řeku Svratku po žluté značce kolem studánky v místě zvaném U Obrázku a dále Smutné skály do dva kilometry vzdálených Trhonic. Místní památkou je kaple Panny Marie z poloviny 18. století, vedle stojící o více než století starší kamenný kříž i památkově chráněná typická roubená a zděná stavení. K nejvýznamnějším z nich patří citlivě zrekonstruovaný Trhonický mlýn na Trhonickém (dříve Hraničním) potoce, jehož součástí bývala rovněž pila. Za předpokladu, že si předem telefonicky domluvíte návštěvu, můžete se podívat i dovnitř a seznámit se s historií mlýna a taji mlynářského řemesla. Mlýn na obilí je v tomto místě zmiňován už v roce 1552 a jako opuštěný grunt v majetku poličského magistrátu byl v roce 1740 prodán Václavu Ehrenbergerovi. Tehdy došlo i ke zřízení nové pily a olejny s ručním lisem. Tento mlynářský rod poté v mlýně hospodařil až do druhé světové války. Posledním trhonickým mlynářem byl Josef Ehrenberger, jenž se narodil v roce 1914. Ve mlýně se mlelo naposledy v roce 1941, později už nebyl schopen konkurovat velkým průmyslovým mlýnům, tudíž byl jeho provoz zastaven.
V Trhonicích se poté pusťte po silničce směřující ke křižovatce se silnicí II/385. Na ní odbočte vlevo a dojděte do Ubušína, další jimramovské osady, a pak vyrazte dál po polní cestě, která ves spojuje s nedalekým Ubušínkem, malou obcí s vesnickou památkovou zónou a staveními přibližujícími tradiční horáckou architekturu. K vidění je tam sedm památkově chráněných objektů, z nichž některé jsou větší usedlosti, zatímco další pro změnu malé chalupy se dvorem. Do sousedního Dalečína vás pak dovede silnička, která obě vesnice spojuje.
Výraznou dominantou Dalečína je bezesporu zřícenina hradu z první poloviny 14. století. Najdete ji na vyvýšenině nad řekou Svratkou za obecním úřadem, bývalým zámečkem. Někdejší hradní sídlo má za sebou pohnutou historii. Již začátkem 16. století se coby již neobývané stalo útočištěm loupežníků, takže v roce 1519 jej zemské vojsko dobylo a rozbořilo, aby se tam již nikdo nemohl usadit a v okolí škodit. Zbytky zdiva koncem 16. století posloužily při stavbě vedlejšího zámečku – ten byl nejdříve renesanční, ale v 19. století získal současnou podobu tyrolské chaty. Z hradu, jehož okolí je upraveno jako volně přístupný park s vyhlídkou, zůstala vysoká obvodová zeď se dvěma řadami malých střílnových okének umístěných nad sebou. Pozoruhodný je rovněž kostel sv. Jakuba Většího, respektive jeho interiér ukrývají cenné nástěnné malby z konce 14. století. V Dalečíně si rovněž nenechte ujít pohled na cennou funkcionalistickou Jaroškovu vilu z roku 1939. Stavba zrealizovaná podle projektu pražského architekta Ludvíka Hilgerta, žáka Josipa Plečnika, pro majitele místní továrny Guja-vlna Gustava Jaroška se dostala i do učebnic architektury.
Z Dalečína se pak po červeném značení volnou přírodou mezi poli i lesy vydejte k Unčínu a přes něj zpět do Jimramova. Pokud je zrovna parné léto a hodilo by se vám osvěžení, po levé straně kousek před městečkem uvidíte dole pod cestou malý Nový rybník, jehož pláž a voda vybízí k relaxaci. Stačí sejít po pěšině odbočující lesem. Na občerstvení po cestě se můžete zastavit v Jimramově třeba v kavárně Kovářova kobyla nebo restauraci a penzionu Just na náměstí.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...