Nenáročný výlet vhodný i pro menší děti nás zavede z vesničky Ronov na nedalekou zříceninu stejnojmenného hradu. Jen to bude chtít pořádné boty, protože údolí Losenického potoka bývá dosti bahnité.
Od parkovistě se výdáme ke kamennému mostu přes řeku Sázavu. …
Nenáročný výlet vhodný i pro menší děti nás zavede z vesničky Ronov na nedalekou zříceninu stejnojmenného hradu. Jen to bude chtít pořádné boty, protože údolí Losenického potoka bývá dosti bahnité.
Od parkovistě se výdáme ke kamennému mostu přes řeku Sázavu. Most v Ronově patří mezi deset nejstarších mostů v Čechách, je skoro čtyřicet metrů dlouhý, má tři oblouky a je vybaven i ledolamy. Most pochází ze 16. století, ale podle některých pramenů dokonce z 15. století a podle legendy přes něj přejížděl i Jan Žižka, který zahynul nedaleko Přibyslavi.
Další naší zastávkou bude chátrající zámek Ronov, který je ukryt mezi zástavbou a průmyslovým komplexem. Stavba pochází z druhé poloviny 19. století a nechal jej vybudovat majitel místní škrobárny. Zámeček má bohatě členěnou pseudobarokní fasádou, rizality a štíty. Za pozornost stojí i bohaté orámování oken rostlinnými motivy. Součástí sídla byl i můstek přes náhon a grotta ve skále.
Od zámečku se vydáme po chodníku k mýtickému stvoření, nad hlavní silnicí se tyčí drak, jedna z mnoha soch Michala Olšiaka v okolí. Ronovský drak se tyčí do výšky 5 metrů, má křídla a čtyři nohy.
Od draka se vydáme přes most na Losenickém potoku, kousek za mostem nám směrovka ukáže odbočku ke zřícenině hradu Ronov. Půjdeme přes oboru s daňky, tak si, prosím, své čtyřnohé miláčky dáme na vodítko. Okolo Losenického potoka nám pade do oko mnoho pokácených stromů, to není práce kůrovce, ani místních lesníků, to tady začal úřadovat bobr. Tak se mrkněte, co všechno dokáže tento drobný hlodavec pokácet.
Po chvilce se už nám ukáže mohutný kopec, který je ze tří stran chráněný potokem a čtvrtá strana byla chráněná příkopem. Na tomto vrcholu stával už od roku 1329 hrad pánů z Lichtenburka. V roce 1424 byl hrad Ronov dobyt husity v čele s Janem Žižkou. Ten jen o pár dní později zemřel v nedalekém Žižkově Poli. Do dnešních dnů se dochovaly zbytky hradebních zdí, paláce, věže, obranné valy a příkopy.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...