Zámeček Nové Veselí, který se nachází v obci Veselí, má bohatou historii spojenou s rodem Meziříčských z Lomnice. Původně byla obec založena jako Veselí a až roku 1563 došlo k přejmenování na Nové Veselí. V té době Zikmund Heldt z Kementu, majitel panství, oddělil veselskou oblast od velkomeziříčské správy a vytvořil samostatný statek. Kromě pozemků zde patřil také zámeček, mlýn a další hospodářské budovy a palírna. Po Heldtově smrti Nové Veselí zdědila jeho druhá manželka Alena Meziříčská, která zde žila od roku 1597.
Alena Meziříčská z Lomnice, na Budišově a na Novém Veselí, byla významnou postavou rodu Meziříčských z Lomnice. Udržovala blízké vztahy s významnými osobnostmi své doby a byla horlivou stoupenkyní reformace. Díky jejímu úsilí bylo v Meziříčí postaveno šlechtické luteránské gymnázium. V roce 1567 se Alena Meziříčská podruhé provdala za nejvyššího sudího království českého Václava Berku z Dubé a Lipého. Po její smrti nastal postupný úpadek novoveselského statku způsobený dlouhotrvajícími dědickými spory.
V roce 1793 byl zpustlý objekt zakoupen mlynářem Matějem Růžičkou, který ho rozdělil na čtyři samostatné objekty a prodal je novým majitelům.
Mlýn, který byl přistavěn k tehdejší tvrzi již roku 1525, představuje nejstarší dochovanou stavební památku v Novém Veselí. Při opravách původní fasády byly objeveny pozdně gotické kresby provedené hliněnou rudkou, které jsou zakryté renesančním sgrafitem. Mlýn sloužil svému účelu až do 50. let 20. století.
https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Nov%C3%A9_Vesel%C3%AD,_z%C3%A1mek.JPG#/media/Soubor:Nové_Veselí,_zámek.JPG