Když první sníh pokryje krajinu Vysočiny, promění se okolí historického Jimramova v okouzlující zimní království. Vydejte se s námi na dvanáctikilometrový okruh, který vás provede místy protkanými literární historií i středověkými příběhy.
Naše putování …
Když první sníh pokryje krajinu Vysočiny, promění se okolí historického Jimramova v okouzlující zimní království. Vydejte se s námi na dvanáctikilometrový okruh, který vás provede místy protkanými literární historií i středověkými příběhy.
Naše putování začíná na náměstí Jana Karafiáta v Jimramově, městečku, které si často vybírají filmaři pro natáčení pohádek. Není divu – historické centrum s dlážděnými kostkami a památkově chráněnými budovami působí jako vystřižené z historického filmu. Dominantou je bývalá škola, dnes Síň rodáků, kterou doplňují dva kostely – barokní katolický z roku 1715 a evangelický z roku 1786. Pozornost si zaslouží i empírově upravená renesanční radnice a zámek rodiny Belcredi.
Jimramov není jen architektonickým skvosten – je také rodištěm významných literátů, narodili se zde spisovatelé Alois a Vilém Mrštíkovi, autoři Maryši, a také evangelický farář a spisovatel Jan Karafiát, autor později světově proslavených Broučků. Právě proto nese centrální náměstí, kde se nachází i autorův rodný dům, Karafiátovo jméno. V katolické faře působil v letech 1806 – 1824 farář Matěj Josef Sychra, který se poté angažoval při záchraně kostela svatého Jana Nepomuckého ve Žďáře nad Sázavou, dnešní památky UNESCO. Významné osobnosti, které se v městečku narodily či tam působily, připomínají četné pamětní desky. Zajímavostí je, že městem prochází historická zemská hranice mezi Čechami a Moravou, vytyčená už králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1269.
Z náměstí vás modrá turistická značka povede vzhůru k přírodní památce Prosička. Ve výšce 740 metrů nad mořem vás čeká působivá skalní vyhlídka s dřevěným křížem. Po kamenných stupních s lanovým zábradlím vystoupáte k místu, odkud se otevírá překrásný výhled na údolí řeky Fryšávky a Žďárské vrchy. Kdo a kdy vztyčil na skále první kříž je také tajemstvím, nejstarší stopou je záznam z jimramovské farní kroniky z roku 1941, kde se píše o svěcení nového, dřevěného kříže, který nahradil původní železný. Vyrobil ho pan František Bureš, mladík, který byl v učení u jimramovského rakváře. Dřevěný kříž, který stojí na Prosíčce dnes, je kopií předchozího a vyrobil ho a v roce 2003 osadil řezbář Josef Urban se svými syny.
Cestou do vesničky Javorek můžete nabrat síly v lesním baru před Lominkou nebo se později ohřát v Hospůdce U Trakaře. Javorek je typická horácká vesnička s roubenkami, ve kterém byste napočítali něco málo přes 100 obyvatel. V minulosti se jednalo o významnou obec na důležité obchodní stezce, jejíž obyvatelé se živili především prodejem brambor a zpracováním lnu.
Vrcholem výletu je návštěva zříceniny hradu Skály na vrcholu Štarkov, který je přírodní památkou. Tento unikátní skalní hrad ze 14. století skrývá dramatickou historii plnou loupežníků, husitů a dokonce i penězokazců. Díky dvacetiletému archeologickému výzkumu pod vedením Ludvíka Belcrediho známe fascinující detaily ze života jeho obyvatel – od stravovacích návyků po osudy šlechtických loupežníků. Nejzajímavějším nálezem je zlatý prsten s černým očkem, možná patřící tajemné Elišce ze Skal.
Zpáteční cesta vede červenou značkou přes Nový Jimramov a kolem místní sjezdovky. Zimní výlet zakončíte průchodem kolem samoty Na Louži, odkud se vrátíte zpět do Jimramova, kde naše putování začalo.
Na skvělé jídlo se stavte do historického domu proti jimramovské radnici. JUST Jimramovnabízí jídlo, které je čerstvé a vždy zohledňuje sezónní suroviny. Jídelníček se pravidelně obměňuje podle ročních období, aby hosté mohli vychutnat všechny lahodné chutě, které každá sezóna nabízí.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...