Drátenictví patří k řemeslům, které do českých zemí přišlo z dnešního Slovenska v průběhu 18. století. Původně šlo o velmi praktické řemeslo zaměřené na opravu a zpevňování cenných kuchyňských nádob pomocí měkkého železného drátu. S postupným zlevňováním …
Drátenictví patří k řemeslům, které do českých zemí přišlo z dnešního Slovenska v průběhu 18. století. Původně šlo o velmi praktické řemeslo zaměřené na opravu a zpevňování cenných kuchyňských nádob pomocí měkkého železného drátu. S postupným zlevňováním výroby nádobí však význam tohoto řemesla v průběhu 20. století upadal. Devadesátá léta minulého století však přinesla zásadní obrat. Drátenictví se transformovalo z čistě užitkového řemesla na uměleckou disciplínu zaměřenou na tvorbu dekorativních předmětů. Jednou z výjimečných umělkyň, které toto řemeslo posouvají dál, je Věra Studená z Kuklíku u Nového Města na Moravě.
Paní Věra začínala s háčkováním a paličkováním, kde se naučila složité krajkové vzory. Náhoda ji přivedla k drátenictví poté, co viděla drátovanou rybičku u své sestry. Zpočátku experimentovala, až postupně zdokonalovala své dovednosti metodou pokusu a omylu. Věra Studená není jen nadšenou řemeslnicí, ale také uznávanou umělkyní. Je členkou Cechu českomoravských dráteníků a v roce 2021 byla oceněna titulem Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina.
Drátenictví vyžaduje precizní dovednosti a trpělivost. Paní Věra například pracuje s černým žíhaným železným drátem, který musí nejprve "vypráskat" a poté protáhnout hadříkem, aby změkl a dal se lépe tvarovat. Její oblíbené techniky zahrnují: kroucení drátu, smykovací výplet, přidávání korálků a kombinování s dalšími materiály jako sklo, dřevo a kameny. Mezi její nejoblíbenější výtvory patří drátované květiny, a především vlčí máky, které považuje za svůj mistrovský kousek. Každý lístek pečlivě vyplétá zvlášť, aby vytvořil naprosto autentický a detailní obraz květiny.
Zvláštní kapitolou jejího umění jsou vánoční ozdoby. Ty vytváří s neuvěřitelnou péčí – andělíčky s housličkami, ozdoby s jemnými křídly a křehkými skleněnými prvky. Každý kus je unikátním uměleckým dílem, které vyžaduje hodiny precizní práce.
Zájemci o toto fascinující řemeslo mají možnost paní Věru Studenou potkat 14. prosince v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě během vánoční výstavy.
Reportáž o umění paní Studené jsme natočili s pořadem Toulavá kamera, kterou si můžete pustit zde.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...