V Ujčově vyhlásili veřejnou sbírku na obnovu cenného románského kostela
Veřejnou sbírku na obnovu historicky cenného kostela sv. Václava v Dolním Čepí, místní části Ujčova, vyhlásila obec coby vlastník kulturní památky nacházející se na …
V Ujčově vyhlásili veřejnou sbírku na obnovu cenného románského kostela
Veřejnou sbírku na obnovu historicky cenného kostela sv. Václava v Dolním Čepí, místní části Ujčova, vyhlásila obec coby vlastník kulturní památky nacházející se na území destinační společnosti Koruna Vysočiny. Náklady spojené se stavebními pracemi rozdělenými do několika etap jsou předběžně vyčísleny na jednotky milionů korun. „Tato významná kulturní památka, kterou lze s jistotou datovat minimálně do roku 1252, takže je starší než například Karlův most, si opravu rozhodně zaslouží. Její první etapa zahrne především odstranění nevhodné vnější omítky a obnovu střechy. V druhé etapě bude vybudována dešťová kanalizace pro odvod srážkových vod od zdí kostela a pak postupně dojde na obnovu hřbitovní zdi, vnitřních omítek i vybavení nebo márnice,“ nastínil postup vlastních činností, které by měly začít v příštím roce, starosta Ujčova František Bureš.
Veřejná sbírka na opravu kostela v Dolním Čepí byla vyhlášena symbolicky o svátku svatého Václava, jemuž je kostelík zasvěcený, a došlo k tomu podle slov ujčovského starosty v souvislosti s četnými dotazy nejenom místních obyvatel, kteří se při záchraně památky měli zájem finančně angažovat. Ujčovští na obnovu svatostánku v Dolním Čepí hodlají využít vlastní obecní prostředky, nicméně prověřují i možnosti dotační podpory, kupříkladu prostřednictvím Kraje Vysočina, Místní akční skupiny Zubří země či Ministerstva kultury ČR. V rámci vyhlášené veřejné sbírky je možné přispět na transparentní účet vedený u Komerční banky s číslem 131-3047330297/0100.
V předchozích týdnech památka prošla stratigrafickým průzkumem vnější omítky, přičemž bylo objeveno i původní románské okénko v apsidě. Stavba je ojedinělá i tím, že se do dnešních dnů dochovala pouze s minimem pozdějších stavebních zásahů. „Baroko zlepšilo osvětlení interiéru několika půlkruhovými okny, avšak patrně nejdramatičtější změnu vzhledu prodělal kostel v první polovině 16. století, kdy z neznámých příčin došlo k destrukci západního štítu včetně pozdně románské tribunové věže orientované v ose západního průčelí. Na obnovu kostela poukazují lešeňové trámky, pro jejichž výrobu byly stromy smýceny v letech 1545/6. Úpravy z 19. a 20. století měly spíše charakter údržby, vzhled až na odbourání sakristie v roce 1969 nijak zásadně nezměnily,“ popsal Jan Večeřa z telčského územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu. Upřesnil, že dobu výstavby kostela odhaluje dendrochronologické datování dřevěných prvků do poloviny 13. století, i když první písemná zmínka o existenci kostela nese letopočet 1492.
Památkáři spolupracují s archeology, přičemž aktuálně na místě probíhá předstihový archeologický výzkum předcházející stavebním pracím. Na něm se mimo zaměstnanců Muzea Vysočiny v Jihlavě podílejí i místní dobrovolníci. V příštím roce pak dojde na záchranný archeologický výzkum. Archeologové v první fázi provedli tři sondy na hřbitově a jednu v interiéru kostela. „Ke 14. říjnu se podařilo odhalit ve stěně půlkruhové apsidy, která na východní straně kostel uzavírá, románské okénko s půlkruhovitým kamenným zaklenutím a zkosenými omítnutými špaletami. Na omítce jsou patrné červené linky tvořící barevnou výzdobu exteriérové omítky, jež byla ve 20. století překryta vápenno–cementovou omítkou. Charakter kamenného zdiva a provázání jednotlivých částí kostela ukazuje, že objekt sestávající z apsidy, presbytáře a lodi vznikal v jednom časovém období, pravděpodobně v první polovině 13. století. Dosud objevené movité archeologické nálezy lze datovat do 14. století. Jedná se především o zlomky kuchyňské keramiky – hrnců a mísy. Dále bylo nalezeno železné stavební kování v podobě hřebů a koňská podkova,“ uvedl archeolog David Zimola z Muzea Vysočiny v Jihlavě, který archeologický výzkum v Dolním Čepí vede.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...