Šestnáctikilometrový výšlap korunovaný návštěvou dvou hradních zřícenin začíná ve Strážku, odkud se pusťte po modré turistické značce ke zřícenině hradu Mitrov. Ta se nachází na hřebeni obtékaném ze tří stran řekou Bobrůvkou a do dnešních dní se z ní dochovaly …
Šestnáctikilometrový výšlap korunovaný návštěvou dvou hradních zřícenin začíná ve Strážku, odkud se pusťte po modré turistické značce ke zřícenině hradu Mitrov. Ta se nachází na hřebeni obtékaném ze tří stran řekou Bobrůvkou a do dnešních dní se z ní dochovaly zbytky hradeb a příkopů, rozvaliny paláce a hranolové věže.
Od zříceniny zamíříme k osadě Mitrov s dominantou v podobě zámečku, kde sídlí domov pro seniory. Volně přístupný je však zrevitalizovaný zámecký park. Kdybyste už náhodou začali pociťovat hlad nebo žízeň, nabízí se možnost občerstvení v restauraci Mitrovského dvora. Poté, co projdete osadou, vydejte se k Bukovu.
Vesnice je zajímavá především dominantou kostela svatého Jakuba Většího z přelomu 13. a 14. století, přičemž k vesnici i kostelu se váže pověst s reálným základem o děvčeti, o něž se ucházeli dva urození pánové. Celou pověst naleznete zde. Tragickou událost z roku 1608 připomíná smírčí kámen v podobě mramorové desky zazděné do pomníku padlým z první světové války.
Za kostelem odbočte vpravo mezi domy a dojděte po proudu Bukovského potoka až na konec zpevněné cesty a poté pěšinou a přes potok na cestu částečně obkružující kopec se zříceninou hradu Bukov (Bukovec, Buková) nebo také jinak řečeného Lísku. Hrad se nachází na soukromém pozemku, tudíž vstup je pouze na vlastní nebezpečí s tím, že v místě je třeba dodržovat příslušné pokyny.
Strážní hrad je zmiňován v roce 1285, ale již v roce 1504 je uváděn jako pustý. Dodnes je patrný příkop, zbytek válcové věže, paláce, hradeb a hospodářských budov. Ruina má také svoje strašidlo. Je jím víla, která se objevuje v pravé poledne, nicméně podle legendy není dvakrát vstřícná k turistům mužského pohlaví, takže se mějte na pozoru. Celou pověst najdete zde.
Od hradu se pak pusťte stejnou cestou zpět, ale na rozcestí uhněte vpravo, až dojdete k asfaltce směřující do osady Nivy, odkud se pěšinkou dostanete k modré značce mířící do Habří. Ve vsi se nachází muzeum Svobodný statek č. 1 zaměřeným na historii vsi a dvora. Využít můžete také samoobslužný bar U Statkářky. Poté se vraťte zpět na modré značení, které vás dovede zpět do Strážku.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...