Volné ubytování
Za svařákem na Karasín - 10 km
Bystřicko je nejčlenitějším regionem celé Vysočiny. Hluboké, až kaňonovité údolí řeky Svratky dodává krajině, v kontrastu s vysokým převýšením okolních vrcholků, horský ráz. A právě v nejužším místě tohoto údolí vzniklo před více než šedesáti lety vodní dílo Vír. Dnes láká přehrada nejen milovníky technických staveb, ale také turisty všeho druhu a adrenalinové nadšence.
Za krásných zimních dnů se můžete vydat za výhledy na toto hluboké údolí, které formovala Svratka miliony let, z vesničky Vír. Z parkoviště u obecního úřadu ve Víru začneme směřovat naše kroky po červené turistické značce k monumentální přehradní hrázi vodního díla Vír I. Když budeme mít štěstí, uvidíme po své levici největší českou přírodní ledovou stěnu, která vzniká v okolních skalách.
Mohutnou hráz Vírské přehrady určitě nepřehlédneme, je totiž třetí nejvyšší u nás, měří 66, 2 metru, s korunou širokou 9 metrů a délkou 390 metrů. Naše kroky však zamíří do lesnatých kopců až do vesničky Karasín, nad kterou se tyčí stejnojmenná rozhledna, která je přístupná po celý rok. Z 28 metrové rozhledny a po vystoupání 128 schodů na nás čeká krásný výhled na Bystřicko, údolí Svratky, zříceninu hradu Zubštejn i kostel sv. Michaela ve Vítochově.
Na cestu zpátky do Víru zvolíme zelenou turistickou značku, která nás přivede do vesničky okolo řeky Bystřice, u které je postavena místní rarita. Vírský mlýnek je soustavou figurek připomínající mechanický betlém. Mechanismus, který je poháněn vodní silou, je složen z asi dvou desítek postaviček, které se pohybují.
A teď nastal čas přesunout se do míst, kde doplníme energii po našem 10 kilometrovém putování. Pozveme vás do cukrárny Ve Víru mlsání, kde mimo výborného svařáku si můžeme dát i něco sladkého z domácích zákusků. A pro potěchu oka nakoukneme do vyhlášené Galerie Na Bahnech, která je součástí budovy.
Líbí se vám výlety za svařákem? Další naleznete zde.