Volné ubytování
Kostel sv. Vavřince v Bystřici n. P.
Na dolní straně náměstí v Bystřici se nachází farní kostel svatého Vavřince, který dominuje celému prostranství. Zasvěcení kostela napovídá, že vznikl již v době kolonizace kraje. Bystřice se v 30. nebo 40. letech 13. století stala farní osadou a na místě kostela z té doby se nedochovaly žádné informace. Nicméně se předpokládá, že původní stavba byla románská a v 14. století byla přestavěna goticky. Koncem 15. století byl kostel opevněn hradbou s baštami a samostatnou věží. Velká věž kostela byla několikrát poškozena bleskem nebo požárem a v roce 1703 byla upravena barokním zakončením. V roce 1873 byla věž dokončena bystřickým rodákem Františkem Sáblíkem, pozdějším profesorem pražské německé techniky, pod vedením mistra Korábka z Prosetína. Vnitřní řezbářská výzdoba, oltáře i kazatelna jsou v barokním a rokokovém slohu.
Kostel je podélná trojlodní stavba bazilikálního typu s kněžištěm, k němuž přiléhají kaple a sakristie s oratořemi v patře. Závěr kněžiště je opatřen opěrnými pilíři s pultovými stříškami. Fasády kněžiště a hlavní lodi jsou členěny vpadlými výplněmi. Západní vstupní útvar je členěn pilastry s římskými hlavicemi.
Kostel má gotické jádro z 15. století. V letech 1750-1753 byl přestavěn pravděpodobně podle projektu Laurenze Haupta z Olešnice. Tesařské práce provedl Josef Karábek z Prosetína. Byly zvýšeny obvodové zdi, přistavěny boční lodě s oratořemi, kaple a sakristie. Podle Gregora Wolného byly v roce 1760 pořízeny do kostela čtyři vedlejší oltáře sv. Tekly, sv. Barbory, sv. Václava a Matky Boží, varhany a kazatelna. Kostel a jeho vybavení byly hotovy v roce 1770. V roce 1841 shořely střechy, ale byly opraveny ve druhé polovině 19. století.