Volné ubytování
Za svařákem za Broučky - 3 km
Na horním toku Svratky, v místech, kde se spojí s Fryšávkou, stojí krásné městečko, kde se zastavil čas. Proto si ho oblíbili filmaři, Jiří Stanislav Guth-Jarkovský ho přirovnal k Meránu a vy si ho také zamilujete.
V městečku Jimramov se vrátíte do dob dávno minulých. Historické jádro se soustřeďuje kolem dlouhého a úzkého náměstí, kterým kdysi procházela stará stezka jdoucí proti proudu řeky Svratky od Dalečína. Většina domů se dnes honosí fasádami v historizujících slozích 19. století.
Výlet po městské památkové zóně v Jimramově začneme na náměstí Jana Karafiáta před Síní rodáků, která sloužila ještě do 80. let 20. století jako škola. Další zastávkou bude budova radnice, která je nejstarším domem v Jimramově. Budova byla původně renesanční, později byla přestavěna v klasicistním slohu.
Dominantou městské památkové zóny, je renesanční zámek který byl klasicistně přestavěný v 18. století a jen přes cestu je i volně přístupný zámecký park Bludník.
Další památné místo naleznete nad soutokem Svratky a Fryšávky u silnice na Borovnici. V domečku na skalnatém ostrohu se narodili bratři Alois a Vilém Mrštíkovi, kteří jsou autory legendární Maryši.
Od zámku se vrátíme k centru města k dominantně městečka ke kostelu Narození Panny Marie, první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1361. Další unikátní památkou je hrobka rodiny Belcredi s novogotickou fasádou a latinským nápisem znamenající Blaženi mrtví, kteří zemřeli v pánu.
Nesmíte zapomenout ani na rodný dům Jana Karafiáta, který je autorem oblíbených příběhů Broučků. Od roku 1876, kdy publikace vyšla poprvé, se dočkala stovek vydání po celém světě.
A když se budeme vracet od domu Jana Karafiáta přes náměstí zpátky k místu, odkud jsem náš výlet začali, ucítíme známou vůni skořice, badyánu a hřebíčku z kavárny Kovářova kobyla, kde na nás čeká skvělý svařák.
Líbí se vám výlety za svařákem? Další naleznete zde.