Výlet malebným venkovem na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje
Nedvědice, městečko na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, představuje start sedmnáct kilometrů dlouhé túry. Tentokrát nezamíříte ke známému hradu Pernštejn, ale opačným …
Výlet malebným venkovem na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje
Nedvědice, městečko na pomezí Kraje Vysočina a Jihomoravského kraje, představuje start sedmnáct kilometrů dlouhé túry. Tentokrát nezamíříte ke známému hradu Pernštejn, ale opačným směrem do středu městyse, kde si v turistickém informačním centru prohlédněte unikátní expozici mincovního pokladu. Ta zahrnuje 284 stříbrných mincí z období od druhé poloviny 16. století do závěru třicetileté války nalezených u nedalekého Dolního Čepí. Mohlo jít o válečnou kořist, kterou si v době obléhání Pernštejna Švédy v roce 1645 v místě uložil patrně některý z důstojníků. Poklad si už ale nevyzvedl a stříbrňáky z celé Evropy poté přečkaly v zemi více než čtyři a půl století, než se zase objevily na denním světle.
Červená značka vás pak povede podél řeky Svratky do vesnice Černvír, kde se nachází nejstarší dřevěný krytý most na Moravě. Přemostění se šindelovou střechou bylo postaveno už v roce 1718, je dlouhé 32 a široké 2,6 metru. Za zhlédnutí stojí rovněž kostel Nanebevzetí Panny Marie z roku 1228, v jehož interiéru se nacházejí vzácné dřevořezby a gotické fresky. Zajímavosti je i oltář pocházející z kostela v Mušově, vesnice zatopené Novomlýnskými nádržemi. V prázdninových měsících je v provozu expozice Fantasy muzea & galerie Černvír s exponáty inspirovanými tvorbou Julese Vernea, Karla Zemana a Karla Čapka, kterou ocení hlavně malí i velcí kluci.
Vaše další kroky povede trasa naučné stezky stoupající k osadě Křížovice. Té dominuje kaple sv. Cyrila a Metoděje a poté, co projdete kolem Galerie z ruky zaměřené na moderní umění, na konci vysoko položené osady se pokochejte výhledy do údolí z vyhlídky od srdíčka. Vraťte se ke kapli a sledujte modrou značku, jež vás zavede do Skorotic. Obdélníkové návsi vévodí kaplička Panny Marie se šindelovou střechou, vedle ní stojí mramorový kříž a poblíž budova bývalé školy z roku 1895. Ze Skorotic se pusťte po silničce k osadě Chlébské, kam z ní vpravo uhýbá i zelená značka mířící spodní částí osady do údolí Chlébského potoka. To bývá středem pozornosti návštěvníků z celé republiky zejména na jaře, kdy na březích Chlébského potoka rozkvétají miliony bledulí jarních. V osadě stojí za pozornost rovněž kaple sv. Křtitele či roubené usedlosti.
Z horní části Chlébského zamiřte po silnici k Dolnímu Čepí. Na rozcestí pod Horním Čepím uvidíte monumentální památník z roku 1975, jenž je připomínkou působení štábu brigády Jermak v Horním Čepí i odbojové činnosti partyzánských skupin Jan Kozina a Zarevo, které v oblasti v době 2. světové války za podpory místních obyvatel působily.
V Dolním Čepí si prohlédněte starobylý kostel sv. Václava a pokračujte po komunikaci proti proudu Svratky k hlavní silnici procházející Ujčovem. Pokud už máte hlad, vydejte se nejdříve vpravo a kolem kapličky dojděte k restauraci penzionu Zubr. Následně vás čeká cesta po červené značce zpět do Nedvědice. Ještě minete studánku Slovanku nedaleko rozcestí Pod Heršinkou – oblíbený pramen byl upraven už v roce 1839. V Nedvědici se pak ještě nezapomeňte zastavit v turistickém informačním centru pro suvenýr v podobě bylinného likéru Pernštejnský elixír, který se podle speciální receptury vyrábí už od roku 2004.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...