Vánoce nabízejí pestrý kaleidoskop koncertů, betlémů, výstav, ale i výšlapy či koupání
Nejenom vánoční výstavy, prohlídky památek, koncerty, ale i různé aktivity v přírodě se v průběhu vánočních dní uskuteční na území Koruny Vysočiny. K vidění budou betlémy v kostelech - kupříkladu od 25. prosince až do Nového roku v novoměstském kostele sv. Kunhuty, anebo městský betlém v poutním kostele sv. Jana Nepomuckého, památce UNESCO, na žďárské Zelené hoře. Betlém z lipového dřeva, kde jsou i místní motivy, jako je třeba zámek, Dolní hřbitov, Stará radnice či Zelená hora, začal vznikat v roce 2013 pod vedením sázavského řezbáře Zdeňka Berana. Vyřezávání se v průběhu dvou adventních období zúčastnilo na 150 dobrovolníků. Letos bude městský betlém volně přístupný od 26. do 31. prosince mezi 11. a 16. hodinou, avšak poprvé si ho prohlédnout bude možné ještě před Štědrým dnem, a to 23. prosince mezi osmou hodinou a polednem. „K vidění už bude, ale hned ráno ještě ne kompletní, protože ho děti teprve budou instalovat, což minimálně hodinu zabere,“ uvedl kastelán poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře Ondřej Vobejda.
Divadelní hra Živý betlém se 25. prosince od 17 hodin odehraje u kapličky na návsi v Radostíně. Letos bude scénář trochu jiný, akce začne u obecního úřadu a lidé pak společně dojdou ke kapli. „Nově se ve hře objeví postava svatého Štěpána, který bude divákům vyprávět, částečně rýmovaně, o různých vánočních zvycích,“ přiblížila jedna z organizátorek akce Martina Sedláková. Na radostínský Živý betlém odehrávající se v kulisách u osvětlené kaple sv. Rozálie, jež je sama o sobě důležitou dekorací, do malé vesničky obvykle míří kolem 150 diváků místních i z okolí. V představení se mimo radostínských ochotníků pravidelně angažují i téměř všechny tamní děti, kdy těm nejmladším ‚hercům‘ jsou pouhé dva roky.
Vánoce za císaře pána je název letošní vánoční výstavy ve svrateckém muzeu. Začne jako obvykle 26. prosince ve 14 hodin a lidé si ji budou moci prohlédnout do 30. prosince. Chybět nebudou ani ochutnávky cukroví připraveného podle dobových receptů. „Návštěvníci poznají například Vánoce v chudé i v bohaté rodině, dozví se něco o tom, jak probíhaly Vánoce v císařské rodině, ale třeba i v zákopech I. světové války a uvidí také kolekci pohlednic z doby Rakouska-Uherska,“ nastínil Martin Mudroch ze svrateckého muzea s tím, že většina předmětů pochází z muzejního depozitáře. „Každý exponát má svoji historickou hodnotu a svůj jedinečný příběh. Zajímavostí bude třeba houpací koník z pravé kůže nebo kočárek pro panenky, ale i nedávno získané dobové oděvy, které jsme ještě neměli příležitost vystavit,“ upřesnil Martin Mudroch.
Vánoční dny jsou odedávna spojeny s hudbou, většinou v církevních památkách. O druhém svátku vánočním se tak mohou posluchači těšit na koncert žďárského pěveckého tělesa FONS v bazilice minor Nanebevzetí Panny Marie a sv. Mikuláše v areálu Zámku Žďár. V pátek 27. prosince proběhne vánoční koncert v bystřickém kostele sv. Vavřince a koledovat se v podání štěpánovského folklorního souboru Borověnka bude v unikátním historickém kostele sv. Václava v Dolním Čepí. V sobotu 28. prosince si mohou posluchači přijít poslechnout žďárský sbor Svatopluk do kostela sv. Prokopa ve Žďáře a v neděli 29. prosince prostory kostela sv. Václava ve Zvoli rozezní koncert bystřického hudebního uskupení Alter ego, zatímco v hornické kapli ve Švařci vystoupí Borověnka.
Vánoční dny zpestří rovněž venkovní aktivity. V Domě přírody Žďárských vrchů v Krátké bude po celé vánoční svátky pokračovat už patnácté Krátecké kufrování – orientační vycházky či výběhy do zimní krajiny Žďárských vrchů s mapou a buzolou, přičemž 29. prosince mezi 10. a 14. hodinou z Horáckého muzea v Novém Městě odstartuje devátý ročník Novoměstského kufrování. Obě akce tradičně pořádá společnost Chaloupky ve spolupráci s Bratrstvem Žďárských vrchů.
Do chladných vln řeky Sázavy se 26. prosince ve 14 hodin ponoří otužilci u jezu ve žďárské ulici 1. máje. Tradice otužování, které se ve Žďáře praktikovalo v letech 1972 – 1983, byla obnovena na Štěpána v roce 2018 a také letos jsou vítáni diváci i odvážní plavci. Zázemí otužilci najdou ve skautské klubovně, k dispozici bude horký čaj a svařák a akce je spojena s podporou žďárské organizace Popálky.
Více informací: Ondřej Vobejda, kastelán kostela sv. Jana Nepomuckého, tel. 605 231 323, Martina Sedláková, Živý betlém Radostín, tel. 724 087 063, Martin Mudroch, správce muzea ve Svratce, tel. 777 224 205