V předvánoční době návštěvníky lákají také sklárny, tradice v regionu stále žije
V sobotu 16. listopadu opět zahájí provoz ve sklářské huti v areálu restaurace U Hrocha ve Škrdlovicích. Malá sklárna navazující na tradici kdysi světově vyhlášeného škrdlovického barevného hutního tvarovaného skla, která se zaměřuje na takzvanou glass turistiku, zájemcům až do 15. prosince nabízí možnost zkusit si pod dohledem a s pomocí mistra skláře něco vlastnoručně vyrobit. Stačí se předem objednat. „Ještě máme volné termíny – víkendové jsou už dost obsazené, ale ještě se nějaké místo najde, volněji je v pracovních dnech,“ uvedl majitel zařízení Karel Švanda.
V sobotu 7. prosince se v huti navíc už podesáté sejdou bývalí skláři „od Beránka“. Škrdlovická sklárna Beránek zprovozněná v listopadu 1941 Emanuelem Beránkem, který do obce přišel po záboru pohraničí z Polevska u Nového Boru, fungovala do konce srpna 2008, ale někteří z bývalých zaměstnanců, již se poté odstěhovali za prací jinam, odešli do penze nebo změnili profesi, se od roku 2015 U Hrocha jednou ročně scházejí dodnes. A při tom předvádějí návštěvníkům, že řemeslný fortel a um se nezapomíná. „Obvykle se sejde kolem dvaceti až pětadvaceti sklářů. Popovídají si, v huti se vystřídají, každý něco vyrobí a lidé jim koukají pod ruce,“ doplnil Karel Švanda s tím, že při setkání nemohou chybět ani členové rozvětvené sklářské rodiny Beránků. Ve firemní prodejně si lze rovněž vybrat nějaký suvenýr z tamní produkce, případně si objednat výrobek podle vlastního návrhu. Lidé taktéž často věnují voucher na ‚skláření‘ jako netradiční vánoční dárek – obdarovaní jej mohou využít v další sklářské sezoně, která v huti začíná obvykle v červnu.
Druhé z míst nacházející se na území destinační společnosti Koruna Vysočiny, kam možné za krásou tradičního ručního skla zavítat a sledovat zručné skláře při práci, a to celoročně, je Sklárna Svoboda Karlov, kterou v roce 1990 v Karlově založil významný český sklářský výtvarník a pedagog Jaroslav Svoboda. I on předtím léta působil ve sklárně Beránek ve Škrdlovicích. V roce 2019 pak provoz sklárny v Karlově převzal jeho zkušený spolupracovník, jímž je sklářský mistr Lukáš Verner.
V pracovní dny se návštěvníkům nabízí možnost exkurzí do provozu, kde se vyrábí ručně tvarované hutní sklo, takže mohou vidět při práci skláře i brusiče. Stačí se orientovat podle provozní doby na webu sklárny a u větších skupin se objednat předem. I v Karlově si je možné prohlédnout produkci sklárny v galerii, případně si něco zakoupit. „Letos plánujeme výrobu do pátku 22. prosince, pokud ovšem nebudeme muset dříve měnit pánev, což by obnášelo technologickou pauzu tak na tři týdny. Případné zájemce o exkurzi do provozu proto prosíme, aby si před plánovanou návštěvou ověřili aktuální situaci - jakékoliv změny zveřejňujeme na webu nebo sociálních sítích,“ uvedla Dagmar Vernerová z karlovské sklárny.
Regionální tradice ruční výroby skla, která se loni dostala na i seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, je dlouhá. V průběhu minulých staletí byla výroba skla spojována hlavně se Žďárskem a Novoměstskem; první zmínky o sklářích pocházejí z Fryšavy a Vříště z první poloviny 16. století. Později se hutě objevily taktéž v Jimramově, Křižánkách, Milovech, Herálci, Cikháji, Březinách, Lubné, Svratouchu či Pusté Rybné. Někde jsou ještě pozůstatky po nich znatelné, ale často už zbyly jen vzpomínky v písemných pramenech.