Po dvou ukradených smírčích kamenech zůstaly jenom díry v zemi
Po dvou smírčích kamenech nacházejících se v lesích v katastru obce Lísek na Bystřicku začali pátrat policisté. Jeden z nich, takzvaný „pytlácký“ kámen s letopočtem 1569, je dokonce kulturní památkou. Ke krádeži, při které byla minimálně u těžkého mramorového „pytláckého“ kamene potřebná technika, došlo zřejmě někdy mezi 17. a 21. srpnem a podle odborníků, kteří se smírčími neboli křížovými kameny zabývají, je značně pravděpodobné, že jak „pytlácký“, tak i menší takzvaný Krejčíkův kámen byly ukradeny na zakázku a navíc se už mohou nacházet mimo území České republiky.
Křížový netradičně vyzdobený a zachovalý „pytlácký“ kámen stál v lokalitě zvané U Pytláka a svým letopočtem připomínal násilnou událost z druhé poloviny 16. století, kdy v oněch místech pytláka Petra Chrástu zabil myslivec Jan. K přes metr vysokému mramorovému monumentu na křižovatce lesních cest, po němž zbyla jenom díra v zemi, sice nevedlo turistické značení, nicméně mezi lidmi bylo místo známé a velmi oblíbené. Smírčí kámen byl koncem roku 2016 Národním památkovým ústavem vyhlášen kulturní památkou.
Zhruba o polovinu menší Krejčíkův kámen měl svoje místo v trávě ve stráni u polní cesty mezi osadou Vojtěchov a hájovnou a byl obecně méně známý a bez místní znalosti obtížněji objevitelný. Měl být vztyčen na paměť umučení krejčovského tovaryše, kterého v 17. století v době třicetileté války Švédové obvinili z vyzvědačství.
Oba ukradené kameny patřily do skupiny dnes velmi cenných smírčích křížů nebo kamenů souvisejících se středověkou a raně novověkou praxí podloženou takzvanou smířčí smlouvou. Ta spočívala v tom, že provinilec, jenž někoho připravil o život, na místě vraždy či jiné tragédie nechal na vlastní náklady vztyčit kříž či kámen připomínající danou událost, čímž vyjádřil svoje pokání, přičemž kámen měl připomínat dosažení smíru mezi jím a příbuznými oběti.
Více informací: David Štěpánek, tel. 776 308 072, e-mail: kancelar@korunavysociny.cz