Volné ubytování

Rubínový klenot v krajině. Část zachované omítky v ambitu připomíná jeho původní barvu

Zelena hora_rekonstrukce_01z_copyNikoli nedokončenou práci, ale záměr představuje část ambitu kolem kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, památky UNESCO, jež po obnově zůstala v původní podobě. Omítky byly pouze očištěny a zakonzervovány proti vlivu prostředí, nicméně na první pohled vypadají stejně jako před začátkem stavebních prací, které jsou prakticky u konce.

„Postupně mizí zbývající lešení. Návštěvníky však může poněkud překvapit, že asi 80 procent ambitu je opraveno včetně malované Německé kaple, ale zbytek u hlavní brány zůstal stejný. Důvodem je, že se tam dochovaly nejstarší zbytky omítek a zároveň i původních červených pigmentů, kterými byl ambit z vnějšku zpočátku vymalován. To má dokumentovat nejstarší historii kostela a dokládat, že červená barva tam s největší pravděpodobností byla,“ vysvětlil Ondřej Vobejda, kastelán svatostánku vystavěného podle návrhu stavitele Jana Blažeje Santiniho Aichla v letech 1719-22. Dodal, že v některých dochovaných barokních kázáních je poutní kostel nazýván ‚rubínovým klenotem v krajině‘, což použití červené barvy odpovídá, navíc není vyloučeno, že stejné barvy mohl být i samotný kostel. Další průkazné důkazy, ať už v podobě písemností či obrazů, se však nedochovaly. „Jde spíše o to, aby návštěvníci zpozorněli a povšimli si, že v omítce ambitu červená barva skutečně prosvítá,“ uvedl kastelán.

O tom se mohou přesvědčit už nyní, i když oficiálně má být všechno hotové do svatojánské pouti o druhém květnovém víkendu. Ambit stejně jako dříve zůstane volně přístupný, doplní jej nový informační systém. „16. května je ještě v plánu vysvěcení Německé kaple, což je jediná malovaná kaple v ambitu, a v tu dobu by už měla být připravená i křížová cesta. Po více než dvou staletích se nyní nad hlavní bránu vrátily dvě sochy andělů-štítonošů. Originály byly zničeny při požáru střechy kostela a ambitu v roce 1784, avšak restaurátorům se z dochovaných fragmentů podařilo vymodelovat jejich původní podobu,“ upřesnil Ondřej Vobejda s tím, že plastiky z pískovce váží skoro 300 kilogramů.

Prohlédnout si výsledky dva roky trvající obnovy ambitu lidé mohou i v průběhu nadcházejících velikonočních svátků taktéž v rámci komentovaných prohlídek interiéru kostela. Ty se uskuteční ve čtvrtek 28. března se začátky v 10, 12 a 14 hodin a od pátku 29. března do pondělí 1. dubna vždy v  10, 11, 12, 13, 14 a 15 hodin.

Zrestaurování obvodového ambitu předcházela v letech 2017-2022 rozsáhlá rekonstrukce interiéru i exteriéru kostela. Při těchto opravách byly současně z areálu vymístěny poslední hroby z někdejšího hřbitova, což souviselo s podmínkou pro zapsání památky na seznam UNESCO v roce 1994. V areálu pak hroby nahradila travnatá loučka a chodníčky z velkoformátové dlažby směřující k hlavním vchodům do kostela.  

Více informací: Ondřej Vobejda, kastelán kostela sv. Jana Nepomuckého, tel. 605 231 323

 

O Koruně Vysočiny

O KORUNĚ VYSOČINY
Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.

O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...

 

Kontakt

Destinační společnost Koruna Vysočiny

Příční 405
593 01 Bystřice nad Pernštejnem

776 308 072
kancelar@korunavysociny.cz
IČ: 044 15 868

Regiony Koruny Vysočiny

Nahoru