Neúnavný architekt Santini pro opata Vejmluvu projektoval jednu stavbu za druhou
Tři staletí 7. prosince uplynou od úmrtí geniálního českého architekta Jana Blažeje Santiniho Aichla (1677 – 1723). Jeho dílo poutá pozornost dodnes a zejména v okolí Žďáru nad Sázavou, kde se na kopci Zelená hora tyčí poutní kostel sv. Jana Nepomuckého, památka UNESCO, je objektů vyprojektovaných stavitelem díky jeho sedmnáctileté spolupráci s opatem žďárského cisterciáckého kláštera Václavem Vejmluvou více než kde jinde. Stačí si naplánovat trasu a pokochat se unikátními památkami ve stylu barokní gotiky.
Ačkoliv činorodý stavitel zemřel už v šestačtyřiceti letech a navíc od narození trpěl tělesnou vadou, kvůli které nemohl převzít otcovu zavedenou kamenickou dílnu, kameníkem se vyučil a poté se dokázal prosadit trochu jinak. Studoval i malířství, později získal kvalifikaci architekta a začal projektovat díla originální, propracovaná, nadčasová, s číselnou i geometrickou symbolikou, využitím technických znalostí, akustiky či hry světla. Za třiadvacet let intenzivní práce stihl vytvořit bezmála stovku realizovaných projektů, ať už šlo o kláštery, kostely, kaple, paláce a další nemovitosti.
Ve Žďáře je kromě monumentu v podobě známého a v minulých letech do původní podoby obnoveného svatostánku na Zelené hoře s „hvězdnou“ symbolikou k vidění také Dolní hřbitov, vůbec první Santiniho dílo v kraji, hospodářský statek Lyra, přístavba hřbitovního kostela Nejsvětější Trojice v centru města nebo třeba podstavec trojičního sloupu na náměstí. Architektův rukopis nese rovněž interiér baziliky minor Nanebevzetí panny Marie a sv. Mikuláše v zámku, který stojí právě na základech zrušeného kláštera, i další objekty v zámeckém areálu.
Jenom pár kilometrů za Žďárem se v Ostrově nad Oslavou nachází další zajímavá stavba, tentokrát v podobě panské zájezdní hospody určené pro odpočinek církevních hodnostářů na trase mezi Žďárem a panstvím v Křižanově. I hospoda vznikla na přání opata Václava Vejmluvy, což dokládá písmeno W tvořící půdorys stavby a odkazující na monogram opata. O pár kilometrů dále se v malé vesničce Obyčtov vypíná další pozoruhodné dílo. Kostel Navštívení Panny Marie je pro změnu ve tvaru želvy. Hlavní loď připomíná krunýř, nárožní čtvercové kaple nohy, presbytář krk, mnohoúhelníková zákristie s hrotem v ose hlavu a západní předsíň ocas želvy.
Kostel sv. Václava odrážející se v rybníku najdete ve Zvoli nad Pernštejnem na Bystřicku – stejně jako ostatní zmíněné stavby na území destinační společnosti Koruna Vysočiny. Objekt s půdorysem řeckého kříže vzniklý přestavbou původního kostela ze 14. století se pyšní dvěma věžemi a kopulí se svatováclavskou korunou, zeměkoulí a křížem. Jak patrona kostela, tak i opata Vejmluvu připomíná písmeno W ve vrcholu štítu západního průčelí.
Podle Santiniho návrhu vznikla taktéž barokní přestavba kostela sv. Petra a Pavla, jenž dominuje náměstí v horní části městyse Bobrová na Novoměstsku. V tomto případě architekt obdélníkovou loď přilehlou k západní věži využil jako nové kněžiště a v místě původního vyprojektoval novou chrámovou loď, tudíž kostel získal opačnou orientaci, než bývá zvykem.
V sobotu 9. prosince můžete vyrazit na akci s názvem Baroko v srdci: Santiniho památka ve Žďáře. Akce odkazuje k výročí 300 let od úmrtí tohoto významného architekta, který ve Žďáře zanechal nesmazatelnou stopu. Od 12:00 bude na náměstí Republiky připraven bohatý kulturní program a velký řemeslný jarmark. Vystoupí kapely hrající v barokním duchu a vrcholem pak bude velké provazochodecké vystoupení a vzdušná akrobacie nad náměstím, přímo nad hlavami diváků.
S dotazy se obracejte na Davida Štěpánka, ředitele Koruny Vysočiny.
Tel: 776 308 072
E-mail: kancelar@korunavysociny.cz