Návštěva naučné stezky Babín v Žďárských vrších nabízí jedinečnou příležitost poznat nejzachovalejší přírodní partie regionu.
Trasa 4,5 kilometru dlouhé naučné stezky Babín začíná v Žďáru nad Sázavou a vede hlubokým lesem kolem lesních tůní v okolí pramene …
Návštěva naučné stezky Babín v Žďárských vrších nabízí jedinečnou příležitost poznat nejzachovalejší přírodní partie regionu.
Trasa 4,5 kilometru dlouhé naučné stezky Babín začíná v Žďáru nad Sázavou a vede hlubokým lesem kolem lesních tůní v okolí pramene řeky Oslavy až k původnímu rašeliništi. Trasa není okružní, ale doporučuje se vycházet od Střední průmyslové školy na Strojírenské ulici ve Žďáře nad Sázavou a pokračovat na Babín po modré turistické značce.
Na trase je šest zastavení, která přiblíží význam místních přírodních význačností, například mokřadů nebo rašelinišť.
Výlet po naučné stezce přináší mnoho zajímavostí z oblasti přírody a ochrany životního prostředí. Na prvním zastavení se dozvíte o těžbě rašeliny v letech 1958 až 1970, která změnila rostlinstvo i živočišstvo a umožnila ondatře pižmové stavět si své "hrady". Druhé zastavení je zátoka rybníka, příklad "ekotonu", kde se setkávají suchozemský a vodní biotop. Zde můžete pozorovat obojživelníky, volavky a bahňáky.
Další zastavení nabízí pozorování vodních ptáků na hladině rybníka a jejich chování při potápění nebo vzlétání. Podmáčené zrašelinělé louky s mechy, ostřicemi a sítinami jsou domovem hmyzožravců a významným lovištěm sov. Pobřežní dřeviny v lesích jsou obývány různými druhy ptáků, včetně těch žijících v mechovém a bylinném patře, keřovém nebo stromovém patře.
Rákosiny v okrajových částech rybníků slouží jako "filtr" zachycující splachy živin z okolních zemědělských ploch. Malé rybníčky jsou ekosystémem samy o sobě a na hrázi rybníka Matějovského bylo vybudováno jedenáct umělých ostrůvků pro zlepšení hnízdění vodních ptáků, jako jsou kulík říční a konipas horský.
V lese se můžete seznámit s činností datla černého, který vydlabává dutiny nejen pro své hnízdo, ale i pro další druhy, jako jsou holub doupňák a puštík obecný. Na posledním zastavení se dozvíte o rašelině a návštěvníci se mohou podívat na živé rašeliniště pod hrází Babínského rybníka, kde roste vzácná masožravá rostlina rosnatka okrouhlolistá. Panel na této zastávce vysvětlí rozdíl mezi třemi typy rašelinišť - slatiništěm, vrchovištěm a přechodovým rašeliništěm
V lesích se doporučuje chovat tiše a ohleduplně vůči přírodě a ostatním návštěvníkům, pohybovat se pouze po značených trasách a neprovádět vstupy mimo ně. Při výletu nezapomeňte na vhodnou obuv, protože je možné setkat se s vodou a blátem.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...