Řeka Sázava pramení v hlubokých lesích mezi Kamenným a Šindelným vrchem. Odtud se pokračuje na svojí téměř 226 km dlouhou cestu až k Vltavě. Sázava spolu s dalšími menšími toky napájí rybník Velké Dářko. Od Velkého Dářka …
Řeka Sázava pramení v hlubokých lesích mezi Kamenným a Šindelným vrchem. Odtud se pokračuje na svojí téměř 226 km dlouhou cestu až k Vltavě. Sázava spolu s dalšími menšími toky napájí rybník Velké Dářko. Od Velkého Dářka je již říčka nazývána Sázavou. O její pramen se v minulosti vedly spory, neboť zdrojnice odtékající z Velkého Dářka, dnes označovaná jako Sázava, se původně jmenovala Polná a naopak současný Stržský potok je v kronikách uváděn jako Sázava.
Výlet začneme ve Vojnově Městci před budovou bývalé rychty a zájezdního hostince. Stavba je to opravdu nápaditá a nezaměnitelná. Některé zdroje uvádějí jako stavitele geniálního architekta J. B. Santiniho.
Přes náměstíčko se vydáme po žluté značce do hlubokých lesů Žďárských vrchů, ale ještě než se tam dostaneme. Projdeme přes přírodní památku Suché kopce, což jsou vlhké rašelinné louky a sušší vřesoviště pastviny s rozptýlenými dřevinami, které dotvářejí malebný krajinný ráz.
Na rozcestí Na Potůčku opustíme žlutou značku a vydáme se vpravo až na Vortovský vrch. Pokud budete mít čas a chuť, můžete odbočit k přírodní památce Zlámanec s mokřady a rašelinnými loukami nebo ke Staré Huti. Za Vortovským vrchem opět zabočíme vpravo a půjdeme až k Mariánské Huti. Zdajší malé osady vznikly díky sklářům, kteří mají u nás dlouhou tradici.
V Mariánské Huti opět zabočíme a vydáme se už přímo k pramenu řeky Sázavy. Poslední metry k prameni bývají dost podmáčené (pro kočárek či vozíčkáře nevhodné) a nejsou nijak značené. Nicméně pramen je označen žulovým kamenem s nápisem „Zde pramení řeka Sázava“ a u studánky je další pomníček, který připomíná pramen této významné řeky.
Od pramene se vydáme k Nové Huti, kde se napojíme na na modrou turistickou značku a kolem památníků partyzánům, kteří v těchto lesých operovali, se bude vracet zpátky do Vojnova Městce. Na začátku městyse, hned u památného buku, si uděláme malou odbočku k Vojnoměstskému vodopádu.
Poslední metry zpátky na náměstičko už vedou zástavbou, ale pokud ještě nemáte dost, určitě mrkněte k místní hřbitovní kapli, která je architektonicky velmi zajímavá. Drobné občerstvení si můžete dát v Hostinci Pod lípou.
Náš tip:
Oblíbili jste si místní krajinu? Vydejte se po stopách sklářů.
Další tématicky zaměřené výlety k pramenům naleznete zde.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...