Tereza ze Studnic měla dlouhou dobu vztah s Frankem z Rokytna. Dokonce se prý chystali na svatbu. Ale, jak to tak bývá, najednou se pohádali, došlo i k hádce a svatba byla rázem zrušena.
Nejhůře to snášel otec Franka. Tak moc si přál, aby jeho syn přivedl …
Tereza ze Studnic měla dlouhou dobu vztah s Frankem z Rokytna. Dokonce se prý chystali na svatbu. Ale, jak to tak bývá, najednou se pohádali, došlo i k hádce a svatba byla rázem zrušena.
Nejhůře to snášel otec Franka. Tak moc si přál, aby jeho syn přivedl domů pěknou a hodnou dívku ze Studnic. Frankova matka zemřela již před mnoha lety a ženská ruka byla v domácnosti velmi potřebná.
Po rozchodu s Terkou Frank chodil jako živá mrtvola. Několikrát se snažil vše napravit, ale marně. Terka byla neoblomná, ta statkářská pýcha jí nedala zapomenout. Nakonec se Frank vzdal naděje a po měsíci odešel na věčnost. Jeho otec zůstal ve své chalupě sám, jako kůl v plotě.
Naopak Terka si brzy našla náhradu za Franka. Filip, syn bohatého měšťana z Města, si dlouho přál fešnou dceru významného studnického statkáře. A když zjistil, že je Terka volná, okamžitě začal s námluvami. A ani s plánováním svatby neotálel tak dlouho jako nejistý Frank. Po krátkém seznámení požádal Terku o ruku a ona nadšeně souhlasila.
Svatba se konala v létě. Oddával je pan farář z novoměstského kostela a po obřadu všichni svatebčané odešli na Studnice, kde byla připravena hostina. V čele šel ženich s nevěstou ve voze taženém nejlepšími hospodářskými koňmi, za nimi následoval svatební průvod.
Když procházeli Rokytnem, připojil se k nim jako stín otec bývalého zklamaného ženicha. Nikdo si ho příliš nevšiml a on se táhl za průvodem a bručel si pod fousy. Neustále sledoval šťastnou nevěstu a když nakonec Filip něco zašeptal Terce do ucha a ona se hlasitě rozesmála, otec Franka to nevydržel a vykřikl: "Bodejť byste všichni zkameněli!"
Náhle se obloha zatáhla, ozval se hromobití a oslnivý blesk roztrhl nebesa. A jakmile se jeho zář vytratila, ze svatebčanů nezůstala ani stopa. Na cestě však zůstala jen řada kamenů, která napovídala, co se tu přihodilo. V čele byl obrovský balvan - kočár s nevěstou a ženichem - a za ním se táhla řada menších kamenů. Některé z nich tam stojí dodnes.
Zdroj: ZELENÁ KŘÍŽOVÁ, Helena. Pověsti z Horácka a Žďárských vrchů. Nové Město na Moravě: Helena Zelená Křížová, 2013. ISBN 978-80-905673-0-6.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...