Karel Němec byl významný český malíř a grafik, který se narodil 25. října 1879 v Novém Městě na Moravě. Jeho otec byl hospodář a provozoval sedlářské řemeslo. V mládí Němec získal základní vzdělání ve svém rodišti a v Jihlavě, kde strávil čtyři roky jako …
Karel Němec byl významný český malíř a grafik, který se narodil 25. října 1879 v Novém Městě na Moravě. Jeho otec byl hospodář a provozoval sedlářské řemeslo. V mládí Němec získal základní vzdělání ve svém rodišti a v Jihlavě, kde strávil čtyři roky jako sedlářský učeň. Toto období bylo důležité pro jeho budoucí umělecký vývoj, jelikož zde navázal přátelství s dalšími umělci jako byl sochař Jan Štursa a malíř Oldřich Blažíček.
Roku 1903, přes odpor svého otce, Němec odešel do Prahy, kde začal studovat na soukromé malířské škole Aloise Kalvody. Jeho talent a zápal pro umění ho zavedly na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval u profesora Hanuše Schwaigera. V roce 1907 byl přijat do uměleckého spolku SVU Mánes. Avšak po smrti svého otce v roce 1910 se vrátil zpět do Nového Města, aby se ujal rodinného hospodářství. Přesto se nadále věnoval výtvarné tvorbě a byl aktivním členem Horáckého muzea.
Němec prožil dramatické období během první světové války, kdy byl nasazen na ruské frontě, byl raněn a následně strávil několik let v zajateckém táboře. Po návratu do Československa v roce 1918 se Němec dále věnoval umění, a to především olejomalbám, perokresbám, grafice, dřevorytům a linorytům. Zabýval se také tvorbou exlibris a knižních ilustrací, kde vytvořil osobitý styl inspirovaný středověkým dřevorytem.
Jeho významným přínosem pro české výtvarné umění jsou sgrafita, která vytvářel převážně na fasádách domů v Novém Městě na Moravě. Mezi nejznámější patří kostel sv. Kunhuty, Horácké muzeum, hotel Panský dům, hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie, a mnoho dalších. Němcovy práce jsou známé pro jejich unikátní techniku a výrazné barvy.
Karel Němec zemřel 17. června 1960 v Novém Městě na Moravě. Jeho dílo je významné pro české umění a je uznávané pro jeho rozmanitost a technickou zručnost. Jeho práce jsou vystaveny v mnoha galeriích a muzeích, včetně Horácké galerie, která vlastní několik jeho grafických cyklů a maleb.
Jeho rodný dům stojí na Žďárské ulici čp. 40, pochován je na katolickém hřbitově v Novém Městě. V Novém Městě na Vratislavově náměstí vyzdobil sgrafity fasádu a interiér kostela sv. Kunhuty (např. sgrafito Sv. Václav a České nebe), hotel Panský dům (sgrafito Pijáctví) a Horácké muzeum (městský znak). V dalších částech města jsou dochována sgrafita na fasádách těchto objektů: Sv. Václav (hřbitovní kostel Nanebevzetí Panny Marie), Horymír (Makovského ul. čp. 430), Lyžaři (Masarykova ul. čp. 211), Hodování a Muzika (Masarykova ul. čp. 215), Hejkal (Hájkova ul. čp. 401), Bivoj (Štursova ul. čp. 438), Břetislav a Jitka (Štursova ul. čp. 439), Dalibor (Smetanova ul. čp. 459). V blízkých obcích se dochovala sgrafita Sv. Jiří (Fryšava čp. 128), Lyžařství a Turistika (hotel v Rokytně), Písař a Kronikář (Rokytno čp. 48) a Naděje (Zubří čp. 44). Ve stálé expozici Horácké galerie jsou vystaveny obrazy Zimní cesta (20. léta 20. stol.) a Zimní motiv s chalupami (20. léta 20. stol.).
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...