Vincenc Makovský (1900–1966) byl významný český akademický sochař, malíř, designér, a vysokoškolský pedagog. Narodil se v Novém Městě na Moravě a působil jako profesor na brněnské technice a na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho umělecká práce zahrnovala …
Vincenc Makovský (1900–1966) byl významný český akademický sochař, malíř, designér, a vysokoškolský pedagog. Narodil se v Novém Městě na Moravě a působil jako profesor na brněnské technice a na Akademii výtvarných umění v Praze. Jeho umělecká práce zahrnovala různá období - od počátečního civilismu, přes kubismus ve 20. letech, až po abstrakci, přičemž od 30. let převládal v jeho díle realismus.
V poválečném období se Makovský zaměřil především na monumentální pomníkovou tvorbu. Některá z jeho významných děl zahrnují bustu Karla staršího ze Žerotína na Nové radnici v Brně, pomník vítězství Rudé armády nad nacismem na Moravském náměstí v Brně, a alegorické sousoší Nový věk, které získalo Velkou cenu na světové výstavě v Bruselu v roce 1958.
Za své umělecké přínosy obdržel Makovský několik ocenění, včetně titulu národního umělce v roce 1960 a Řádu republiky. Jeho jméno nese gymnázium v Novém Městě na Moravě a hlavní třída v pražských Řepích.
Makovský je pochován na evangelickém hřbitově v Novém Městě na Moravě, a v Brně-Žabovřeskách nese jeho jméno náměstí.
V Novém Městě jsou z jeho děl instalována: busta prvního ředitele gymnázia Leandra Čecha (1931, před budovou gymnázia na ulici Leandra Čecha), model pomníku J.A. Komenského pro Naarden (aula gymnázia, model daroval autor v roce 1957 gymnáziu, dílo je umístěno také v Uherském Brodě, nizozemském Naardenu a americkém Betlehemu), sádrový odlitek sochy T.G. Masaryka (vestibul gymnázia), busta prvního ředitele měšťanské školy Josefa Šimka (1929, vestibul I. základní školy na Vratislavově nám.), pamětní deska věnovaná obětem II. světové války Blíží se konec mého utrpení (1945–1946, přilehlá budova zámku čp. 3 na Komenského nám.), výzdoba hlavice sloupu bývalého řeznického krámu umělcova otce (1922, dům čp. 9 na Vratislavově nám.), reliéf Novoměstská kašna z cyklu Voda v našem životě (1963–1964, vestibul Tělovýchovné jednoty na Tyršově ulici), reliéf s motivem písně Proč, kalino, v struze stojíš ze stejného cyklu (1968, náhrobek na hrobu Makovského na evangelickém hřbitově), náhrobek ThDr. Josefa Křenka (evangelický hřbitov), socha Žena s klasy (1936/1956, areál nemocnice). Makovský navrhl také znak pro novoměstský Sportovní klub (sgrafito na domě čp. 213 na Soškově ul.). Ve stálé expozici Horácké galerie je celý průřez jeho díla, např. plastika Schoulená (40. léta 20. stol.), podobizna T.G. Masaryka (40. léta 20. stol.) a cyklus reliéfů Voda v našem životě vytvořený pro Kružberskou přehradu (1961–1967).
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...