Rod Kinských, pocházející z počátku 13. století, má významnou historickou a kulturní spojitost se Žďárem nad Sázavou. Původní jméno rodiny, Vchynský ze Vchynic a Tetova, se postupem času transformovalo na dnešní podobu Kinský. Tento šlechtický rod se vyznačuje …
Rod Kinských, pocházející z počátku 13. století, má významnou historickou a kulturní spojitost se Žďárem nad Sázavou. Původní jméno rodiny, Vchynský ze Vchynic a Tetova, se postupem času transformovalo na dnešní podobu Kinský. Tento šlechtický rod se vyznačuje rodovým erbem s třemi stříbrnými vlčími zuby na červeném štítě, symbolizujícími jejich historické a společenské postavení.
Od roku 1628 je císařským výnosem potvrzen dědičný titul pánů Kinských. Členové rodu Kinských zastávali posty nejvyšších kancléřů, nejvyšších lovčí, získali pět rytířů řádu Marie Terezie a osm rytířů řádu Zlatého rouna. Po řadu století sídlili na dědičném panství Chlumec nad Cidlinou, aby v prvé polovině 20. století převzali sňatkem také správu panství Žďár nad Sázavou.
Pro protinacistické postoje rodiny uvalili němečtí okupanti na jejich majetek nucenou správu, po válce pak byl zestátněn. Příslušníci rodu odešli do zahraničí, hrabě Radslav se uchýlil do Francie, kde působil jako světově známý vědec v reprodukční imunologii. Novodobá historie tohoto starobylého českého šlechtického rodu se začala psát v roce 1992, když hrabě Radslav Kinský převzal zestátněný majetek.
V současné době je rod Kinských spojen s unikátním komplexem zámku a bývalého kláštera ve Žďáru nad Sázavou. Tento komplex, který získal svou současnou podobu v 18. století po Santiniho přestavbě, byl rodině vrácen v 90. letech 20. století a postupně otevřen veřejnosti. Zámek a jeho prostory slouží jako místo pro uměleckou tvorbu a kulturní aktivity, včetně tanečních rezidencí a divadelních představení.
Rodina Kinských má dlouhodobé spojení s lesnictvím a hospodařením v lesích. Jejich přístup k lesnickému hospodaření se vyznačuje důrazem na udržitelnost a ochranu přírody, což je patrné i v jejich lesnických majetcích ve Žďáru nad Sázavou a dalších lokalitách.
Konstantin Kinský, současný člen rodiny, se spolu se svou manželkou Marií významně podílí na obnově a správě zámku. Po restituci se zasadili o jeho rekonstrukci a proměnili ho v místo otevřené pro veřejnost a kulturní akce. Tento projekt je pro ně dlouholetým závazkem a součástí jejich života ve Žďáru nad Sázavou.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...