Volné ubytování
Kolem Zubří ke skále i stopě Cimrmana
Zachovalou přírodu Žďárských vrchů nabízí asi sedm kilometrů dlouhá okružní vycházka se startem v Zubří, malé vesnici poblíž Nového Města na Moravě.
Trasa výletu nejdříve sleduje modrou turistickou značku, na které hned na začátku pozornost kolemjdoucích upoutá takzvaný památník neznámému zubrovi, který představuje dřevěnou hlavu zubra od místního řezbáře Aloise Peňáze s nápisem ‚Na památku všem zubrům žijícím na těchto místech na Zubří pasece, na které Martin Jíra v dubnu roku 1270 založil vesnici Zubří‘.
Cesta poté pokračuje ve směru k malebnému Zuberskému rybníku, jednomu z nejhlubších ve Žďárských vrších, kde se přeorientuje na zelené značení, které současně kopíruje trasu naučné stezky Po stopách posledního vlka, jež se vztahuje k vlku, kterého druhý lednový den roku 1830 složil revírník Marzik a je dodnes vycpaný na hradě Pernštejn. To se ovšem v poslední době jeví poněkud zastarale, neboť vlci se ve Žďárských vrších již několik let opět vyskytují.
Dále trasa prochází lesním komplexem, kde se po levé straně nachází rekreační středisko Jasenka, tam je k velké radosti turistů i cykloturistů v každém ročním období otevřená restaurace s domácí kuchyní. Nechybí v ní klasika v podobě halušek s uzeným masem, špekem a zelím, ale pochutnat si je tam možné třeba i na trhaném mase s čedarovou omáčkou a marinovanou cibulkou či kuřecím supreme sous-vide s česnekovým dipem.
Poté trasa vede lesem, přičemž v místě, kde značka uhýbá na lesní silničku vlevo, se po pravé straně nachází dřevěný mostek přes strouhu a za ním ‚stopa Járy Cimrmana‘ – otisk rozměrné boty fiktivního velikána zachycené v betonovém základu. Památník v roce 2006 vytvořily děti z nedalekého letního tábora v celotáborové hry a původně byl v místě taktéž doprovodný text, nicméně do dnešních dní se nedochoval.
Cesta vyústí u silnice II/360 nedaleko rozcestníku Nad Pohledcem, přičemž trasa sejde ze zelené turistické značky a po naučné stezce pokračuje po silnici vlevo. Po přibližně padesáti metrech se dá malou zacházkou vpravo po hranici lesa dojít k asi 150 metrů vzdálenému prameni Nedvědičky. Tato řeka poté protéká Zuberským rybníkem a následně teče přes obce Rozsochy, Rožná a Věžná, aby se asi po třiceti kilometrech své cesty pod hradem Pernštejn vlila do řeky Svratky.
Další malá zacházka z trasy mířící po silnici je zhruba o tři sta metrů dále, a to vpravo polní cestou. Tentokrát je cílem Vávrova skála vypínající se na okraji lesíku nad novoměstskou osadou Pohledec. Osamocená a mimo zalesněné hřbety Žďárských vrchů horolezci i turisty oblíbená skála byla přírodní rezervací vyhlášena už v roce 1983. Skýtá poutavé výhledy na Nové Město na Moravě a jeho okolí. Původně v lokalitě stávaly skály dvě, nicméně jedna z nich byla odtěžena, přičemž kameny z ní byly v roce 1938 použity do základů novoměstské nemocnice.
Trasa pěšího výletu následně pokračuje po krajské silnici směrem k osadě Pohledec, avšak nedaleko před ním uhne doleva na místní komunikaci směřující zpět k Zubří.