Hned dva počiny zatraktivňující vzhled města v posledních týdnech zrealizovali v Bystřici nad Pernštejnem. V Pohádkové alejiv lokalitě Lužánky dokončené v září roku 2014 byly vyměněny první čtyři dřevěné sochy z celkových …
Hned dva počiny zatraktivňující vzhled města v posledních týdnech zrealizovali v Bystřici nad Pernštejnem. V Pohádkové alejiv lokalitě Lužánky dokončené v září roku 2014 byly vyměněny první čtyři dřevěné sochy z celkových deseti původních. Jde o smrtku, polednici, vodníka a permoníka. Zatímco původní sochy byly z lipového dřeva, nové jsou vyrobeny z tvrdšího dřeva dubového, aby lépe odolávaly povětrnostním vlivům.
„Všechny nové sochy jsou z dílny Martina Šustra ze Studnice u Hlinska, který je vyřezává za pomoci motorové pily. Pořizovací cena každé z nich byla 35 tisíc korun, jen Permoník je menší, ten vyšel na 17 tisíc. Na příští rok plánujeme výměnu zbylých šesti soch, jimiž jsou čert, hejkal, Honza, princezna, Bílá paní a ježibaba, a při té příležitosti bychom uspořádali řezbářské sympozium,“ přiblížila Lenka Žaloudková z odboru správy majetku a investic bystřické radnice. Doplnila, že další sochy by tak vznikaly přímo před očima návštěvníků. V plánu je taktéž speedcarving, tedy vyřezávaní soch na čas, přičemž tato díla by se následně vydražila.
Druhou akcí se s nákladem 225 tisíc korun stala Pohádková stezka kolem řeky Bystřice s deseti panely obsahujícími části pohádky O Bystřickém vodníkovi, která patří mezi příběhy z nové knihy místního obyvatele Jana Rossího nazvané Pohádky z Bystřice nad Pernštejnem. Stezka začíná u mostku v Cibulkově ulici a vede proti proudu do nedaleké části města Domanínek. „Jan Rossí je nejenom autorem pohádky, ale taktéž ve své dílně vytvořil otáčecí panely a postaral se o celkové grafické zpracování. Díky tomu návštěvníci mohou číst pohádku jak ze směru od ulice Cibulkova, tak když půjdou z Domanínku,“ sdělila Lenka Žaloudková.
A proč je na panelech právě pohádka o vodníkovi? „Jednak celý život žiji u řeky, takže je mi blízká, navíc vodník k vodě přece patří. A navíc jsem narozený ve znamení Raka,“ uvedl s úsměvem Jan Rossí. Pohádky z Bystřice nad Pernštejnem jsou dílem jeho fantazie a dosavadní ohlasy na Pohádkovou stezku zaznamenal kladné. „Příjemně mě to překvapilo, čekal jsem spíše negativní komentáře, ale lidé píší, že se jim panely s pohádkou líbí a že by uvítali další,“ dodal Jan Rossí.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...