Prodloužení Malířské naučné stezky láká turisty také obnovenými malovanými kameny
Něco přes tři a půl kilometru je dlouhé prodloužení Malířské naučné stezkyve Svratce. Ta byla v délce deseti kilometrů zprovozněna před rokem a je značena oranžově, …
Prodloužení Malířské naučné stezky láká turisty také obnovenými malovanými kameny
Něco přes tři a půl kilometru je dlouhé prodloužení Malířské naučné stezkyve Svratce. Ta byla v délce deseti kilometrů zprovozněna před rokem a je značena oranžově, zatímco novou část vedoucí po zpevněné Cínově cestě provází žluté značení. Nová část má dvě zastavení a lidé se na ní dozví podrobnosti jak o osadě Karlštejn, tak o stejnojmenném loveckém zámečku stojícím nad ní. A jako bonus je překvapí kameny pomalované veselými barvami a motivy rozmístěné v lese v jedné části cesty. „Nová část stezky vede od hotelu Svratka po zpevněné Cínově cestě k rozcestí ke Zkamenělému zámku a odtud k zámečku Karlštejn. Na golfovém hřišti se trasa opět napojí na Malířskou stezku,“ upřesnil správce svrateckého muzea a autor naučné stezky Martin Mudroch.
Prodloužení naučné stezky je na prvních asi pěti stech metrech doplněné celkem třinácti malovanými kameny. „Ty kameny tam bývaly historicky, kdysi je maloval malíř František Cína Jelínek, podle pamětníků zřejmě s malířem Karlem Balíčkem. V 80. letech pak malby obnovily učitelky ze svratecké školky u příležitosti konání dětského dne, ale od té doby kameny zase zarostly mechem a trávou a kresby podlehly povětrnostním vlivům. Nyní je naši hasiči očistili tlakem vody, akademický sochař Martin Kovařík doporučil použití barev a parta dobrovolníků, vesměs složená ze zaměstnanců školy, na kamenech obnovila starou malbu včetně původních motivů a některé byly vymalovány motivem novým,“ sdělil Martin Mudroch.
Malířská naučná stezka s původními 17 zastaveními věnovaná četným malířům-krajinářům, kteří ve Svratce a okolí v průběhu let s oblibou tvořili, začíná u muzea, kde je mimo jiné část výtvarných děl k vidění, a turisty zavede na konkrétní místa, kde v plenéru vznikala pozoruhodná plátna. Sami tak mohou posoudit, jak se město a krajina změnily od dob vzniku jednotlivých obrazů. Navíc stezka prochází i místy, kudy nevede klasické turistické značení, avšak je k vidění řada dalších zajímavostí, které stojí za pozornost. Na naučné stezce se lze orientovat podle klasického značení v terénu či pomocí letáčku s popisem trasy, který je k vyzvednutí například ve svrateckém turistickém informačním centru.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...