Start vycházky je v Daňkovicích, malé vesnici v centrální části Žďárských vrchů. V ní se mimo vyhlášené restaurace a penzionu Selský dvůr nachází i zajímavost v podobě toleranční modlitebny postavené v roce 1818 náhradou za předešlou …
Start vycházky je v Daňkovicích, malé vesnici v centrální části Žďárských vrchů. V ní se mimo vyhlášené restaurace a penzionu Selský dvůr nachází i zajímavost v podobě toleranční modlitebny postavené v roce 1818 náhradou za předešlou dřevěnou modlitebnu z roku 1788, která však stávala o kousek dál. Nová modlitebna byla vybudovaná přesně podle pravidel tolerančního patentu, tedy bez věže a zvonů a se vstupem z polí. Původní podobu respektuje i neokázalé vnitřní zařízení. Z Daňkovic pak červená turistická značka vede do kopce – konkrétně na Buchtův kopec, což je mimo jiné jedna z osmistovek Žďárských vrchů (813 metrů nad mořem).
Vrchol kopce je zalesněný a stojí na něm budova Řízení letového provozu České republiky s typickou modrou kupolí, což z Buchtova kopce současně činí nejvýše obydlené místo Českomoravské vrchoviny. Radiolokátor na vršku kopce byl zprovozněn v roce 1997. Je možné se v předstihu pokusit kontaktovat obsluhu zařízení a při troše štěstí se tak turista podívá na ochoz vyhlídkové věže, odkud je při příznivém počasí krásný rozhled po okolí. Méně známá je skutečnost, že na tomto místě se je možné i ubytovat. Řízení letového provozu ČR totiž ve svém zařízení nabízí tři různě velké bytové jednotky s veškerým příslušenstvím a dalšími náležitostmi pro dohromady dvě desítky lidí.
Z Buchtova kopce cesta značená zelenou turistickou značkou míří do malebné obce Krásné rozkládající se katastrem po obou stranách historické zemské hranice Markrabství moravského a Království českého tvořené řekou Svratkou. A je tam opravdu krásně. Malé vesnici dominuje kostel svatého Václava z první poloviny 18. století a zajímavá je rovněž tamní kaple s dřevěnou věžičkou na malém hřbitově nad vesnicí. Za pozornost stojí také při silnici osaměle stojící Chalupa pod lípou, která mimo ubytování nabízí i různé kulturně-společenské akce pro veřejnost. A již zmíněná lípa velkolistá je taktéž výrazným symbolem – obvod mohutné památné dřeviny měří bezmála šest metrů. Z kopců nad údolím, v němž se vesnice rozkládá, je mimo jiné krásný výhled do okolí.
Z Krásného nabereme směr k vesničce Spělkov, kam nás zavede žlutá turistická značka vedoucí po málo frekventované silničce. Ves nabízí dochovalé pozůstatky tradiční horácké lidové architektury v podobě typických dřevěných nebo polodřevěných chaloupek roztroušených po stráních, dnes z velké části sloužících k rekreaci. Malebný je také malý spělkovský hřbitov, především vstup na něj těsně vklíněný mezi památné lípy rostoucí před ním. Lípa srdčitá a velkolistá vysoké kolem třiceti metrů jsou spojeny se založením hřbitova v roce 1880 a u solitérního hřbitůvku na kopci nad vsí, kde končí cesta, tvoří významné krajinné dominanty.
Ze Spělkova pak trasa vede trasa po spojovací silnici a kousek i po krajské komunikaci zpět do Daňkovic. Nedaleko před vesnicí stojí za návštěvu vyhlídkové místo s posezením pro milovníky krásných výhledů zřízené přímo při silnici.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...