Turistika to nejsou jen výlety přes deset kilometrů, často vám k objevení a poznání krás daného místa stačí i menší okruh. Jedna z těch menších procházek je i právě tato pěti kilometrová trasa, kterou zvládnete hravě i s kočárkem a ujdou jí …
Turistika to nejsou jen výlety přes deset kilometrů, často vám k objevení a poznání krás daného místa stačí i menší okruh. Jedna z těch menších procházek je i právě tato pěti kilometrová trasa, kterou zvládnete hravě i s kočárkem a ujdou jí i menší děti. Celá trasa se dá zvládnout projít za necelou hodinu a půl, pokud ale nikam nechvátáte a chcete si prohlédnout a hlavně užít vše co tato trasa nabídne, tak počítejte s časem klidně i přes dvě a půl hodiny, to už ale záleží na vás.
Procházka začíná před vchodem do budovy městského muzea a informačního centra. Pokud se dobře rozhlédnete, na zdi uvidíte několik pamětních desek. Jednou z nich je pamětní deska věnovaná obětem první světové války. Na stejném místě je i pamětní deska obětem komunistické perzekuce, pamětní deska věnovaná obětem druhé světové války a také tu můžete vidět desku věnovanou Rudolfu Vaškovi a bývalému starostovi a spoluzakladateli Hasičské vzájemné pojišťovny Edmundu Fišovi.
První kroky vás povedou přes náměstí, kde v letních měsících protéká uměle vytvořený potůček. Mezi protékající vodou postávají plastiky ptáků z nerezové oceli. Celá vodní kaskáda končí u kašny s plastikami sv. Cyrila a Metoděje. Kamenný sokl, na kterém plastika stojí, obsahuje zlacený nápis. Na přední straně je napsáno POKLAD VÍRY TISÍC LET JIŽ MÁME Ó KÉŽ JEJ I VĚRNĚ ZACHOVÁME SNAHOU CYRILA A METHODA. Zadní stranu pak zdobí nápis, SVATÍ BRATŘI NEOPOUŠTĚJTE MORAVANŮ DOBRÝCH.
Cestou kolem zurčící kaskády proti proudu dojdete až ke sloupu Panny Marie. Tento sloup zde stojí od roku 1727 a kromě Panny Marie zde najdeme další čtyři sochy patronů. Sv. Vavřince, sv. Jana Nepomuckého, sv. Šebestiána a sv. Floriána.
Dále pokračujte ulicí Novoměstskou kolem hřbitovního kostela Nejsvětější Trojice. Tento kostel byl vystavěn v letech 1613-1615 majitelem zdejšího panství Janem Čejkou z Olbramovic. Na místním hřbitově si můžete prohlédnout i několik zajímavých soch a hroby významných osobností Bystřicka. Pokračujte po Novoměstské ulici až ke kruhovému objezdu, kde stojí kaple sv. Anny. Je vystavěná na čtverhranném půdorysu a jednou ze zajímavostí je střídání konkávních, konvexních a rovných linií. Svým architektonickým členěním různými prvky silně evokuje dílo slavného Santiniho. Vystavěna byla v 18. století.
Cestou přes přechod kolem kruhového objezdu pokračujte po ulici K Domanínku. Pokud si budou chtít rodiče odpočinout a děti vyřádit, tady je první možnost. Po pravé straně před ulicí Stříbrnou se totiž nachází menší dětské hřiště. Teď už ale opatrně z kopce dolů kolem křížku k Domanínku, kde hned za mostem přejděte na levou stranu, kde začíná cyklostezka. Teď vás čeká asfaltová rovná dráha kolem říčky Bystřice. Po kilometru a kousek už budete nadohled zimního stadionu a zde začíná ta pravá zábava hlavně tedy pro děti. Vedle zimního stadionu najdete centrální dětské hřiště, kde nechybí několik prolézaček, klouzačka, trampolíny, pískoviště a zkrátka vše, co děti ke hraní potřebují. Kousek od hřiště můžete navštívit park miniatur, kde se nachází několik zmenšenin hradů a dokonce i malá rozhledna. Na vše pak dohlíží socha zubra od Michala Olšiaka. Pro ty, kteří si chtějí přidat ještě pár metrů navíc, je tady pohádková stezka. Na levé straně najdete vyřezávané pohádkové postavy a na pravé zase nejrůznější prolézačky. Touto cestou můžete dojít až k zábavnímu centru Eden.
Od dětského hřiště cesta pokračuje stále podél vody, kolem venkovního koupaliště a u nově pomalované trafostanice stačí zahnout doprava a vydat se zpět na náměstí. Cestou budete míjet i jednu z nejkrásnějších soch T. G. Masaryka, která stojí před budovou základní školy. Jednou z posledních zastávek před cílem bude ještě plastika Kruhy od sochařky Miroslavy Špačkové, která vznikla během 1. ročníku Sochařského sympozia v roce 2006. Vaše poslední kroky pak končí tam, kde tento okruh začíná u kašny se sousoším Cyrila a Metoděje.
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...