Volné ubytování
Za svařákem na Tisůvku - 6 km
Cikháj byla osídlena tzv. pasekářskou kolonizací v 17. a 18. století, která souvisela s příchodem sklářů v 17. století. Vznikaly samoty obklopené malými pozemky, pohled na vesničku byl podobný, jako na Koníkov, Samotín nebo Blatiny. Chloubou vesnice byly sklárny, které fungovaly do 80. let 18. století. Produkce jednak zajištovala potřeby kláštera a panství (sklo do oken a nábytku, lampy, nápojové sklo), ale část produkce byla určena i k prodeji pro poddané.
Náš výlet z bývalé sklářské vesničky začneme u dětského hřiště, které ocení každý malý návštěvník. Na začátku hřiště potkáme i sochy čertů, kteří vás vyloženě zvou, udělat si selfie. Od hřiště se vydáme po modré turistické značce do mírného kopce Po několika stovkách metrů nás čeká první zastávka, Partyzánský památník, který má podobu velkého kamene vážícího 24 tun. Na kameni je pěticípá hvězda a kalich, znak brigády Mistra Jana Husa.
Teď už zamíříme do lesa, kde naše kroky budou kopírovat zaniklou lesní úzkokolejku, která byla vybudována po sněhové kalamitě v roce 1930. Po dvou kilometrech zahneme doleva na červenou značku a konečně začneme stoupat k hlavnímu cíli našeho výletu.
Tisůvka patří mezi osmistovky Žďárských vrchů, jedná se o rulovou skálu, na kterou vyleze každý zdatný turista. Daleké výhledy ovšem nečekejte, je obklopená lesem.
Ze skalního vrcholu budeme prokračovat po červené značce z kopce dolů, až se napojíme na lesní cestu. Tu asi po 500 metrech opustíme a po odbočení vlevo se dostaneme zpátky do Cikháje. Ale tentokrát si uděláme přestávku v penzionu Tisůvka, kde na nás čeká opravdu exkluzivní svařák na zahřátí po zimním výletu.
Líbí se vám výlety za svařákem? Další naleznete zde.