Výchozím bodem výletu je obec Cihkáj, kde se dá pohodlně zaparkovat na prostorném parkovišti hned vedle dětského hřiště, které ocení každý malý návštěvník. Na začátku hřiště potkáte i sochy čertů, kteří vás vyloženě zvou, udělat si selfie.
Vydáme se do …
Výchozím bodem výletu je obec Cihkáj, kde se dá pohodlně zaparkovat na prostorném parkovišti hned vedle dětského hřiště, které ocení každý malý návštěvník. Na začátku hřiště potkáte i sochy čertů, kteří vás vyloženě zvou, udělat si selfie.
Vydáme se do mírného kopce, kolem restaurace Tisůvka, kde se můžete po výletě výborně najíst a nabereme směr ke stejnojmennému vrcholu. Po několika stovkách metrů nás čeká první zastávka, Partyzánský památník, který má podobu velkého kamene vážícího 24 tun. Na kameni je pěticípá hvězda a kalich, znak brigády Mistra Jana Husa.
Teď už zamíříme do lesa, kde naše kroky budou kopírovat zaniklou lesní úzkokolejku, která byla vybudována po sněhové kalamitě v roce 1930. Po dvou kilometrech zahneme doleva a konečně začneme stoupat k první osmistovce našeho výletu. Tisůvka je rulová skála, na kterou vyleze každý zdatný turista, ale daleké výhledy nečekejte, ja obklopená hustým lesem.
Z Tisůvky budeme pokračovat po červené turistické značce, přejdeme silnici a na rozcestí U Snítku se vydáváme k vrcholu Žákovy hory, kde děti mohou hledat lístek do hry Osmistovky Žďárských vrchů. Rozkládá se zde márodní přírodní rezervace, která je výjimečná zachovalým kusem pralesa. Z vrcholu je to už jen kousek ke Stříbrné studánce, kde v roce 1970 proběhl slavnostní ceremoniál k vyhlášení CHKO Žďárské vrchy. Sem se dostaneme po zelené značce respektive po naučné stezce.
Po zelené značce se budeme držet až na Fryšavský kopec, který je už třetí osmistovkou našeho výletu a na jehož vrcholu najdeme památník partyzánské brigády Mistra Jana Husa. Opodál je také partyzánský bunkr, který bude velkým lákadlem pro děti.
Odsud se vrátíme na rozcestí pod Fryšavským kopcem a po modře značené asfaltce se vracíme zpět do Cikháje. Cestou narazíme ještě na pramen řeky Svratky, která dříve nesla název Švarcava, nebo na myslivce, který nám ukáže směr - zde se říká "U panáka".
Uložte si tuto trasu do svého mobilního zařízení. Pomocí služby "Moje mapy.cz" si trasu výletu snadno stáhnete a budete ji mít stále k dispozici. V aplikaci Mapy.cz můžete stažené trasy používat i offline, a tak se neztratíte ani v těch nejodlehlejších zákoutích Koruny Vysočiny.
Inovace map byly vytvořeny v rámci projektu „Zvýšení povědomí o turistické oblasti Koruny Vysočiny" realizovaného za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.
O KORUNĚ VYSOČINY Jsme úžasná destinace od Žďárských vrchů po hrad Pernštejn. Naším cílem je přilákat a udržet si nové i stávající návštěvníky všech věkových kategorií po celém našem regionu.
O naší práci si můžete více přečíst zde. Naleznete tady informace o našem spolku, našich členech, marketingových aktivitách nebo projektech, které jsme s partnery pro vás připravili ...